Exkluzivně na PL: Jeden z nejvyšších politiků Číny sdělil stanovisko k Huawei. A pak je tu vzkaz Američanům

28.02.2019 8:51

Člen Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a vedoucí Kanceláře komise ÚV KS Číny pro zahraniční záležitosti Yang Jiechi 16. února po přednesení proslovu na mnichovské bezpečnostní konferenci zodpověděl na místě položený dotaz na téma Huawei. Ten přinášejí ParlamentníListy.cz v přeložené formě.

Exkluzivně na PL: Jeden z nejvyšších politiků Číny sdělil stanovisko k Huawei. A pak je tu vzkaz Američanům
Foto: Huawei
Popisek: Huawei
reklama

Anketa

Vyčítali byste svým přátelům, že podepsali petici na poctu Václavu Havlovi?

hlasovalo: 9018 lidí
Yang Jiechi podle dostupných překladů, které má naše redakce k dispozici, uvedl, že čínská vláda po čínských společnostech vždy požaduje, aby dodržovaly mezinárodní pravidla a zákony a předpisy zemí, ve kterých působí. Firma Huawei, která dlouhodobě aktivně přispívala k rozvoji komunikačních technologií v mnoha zemích včetně evropských, během tohoto procesu přísně dodržovala mezinárodní pravidla a zákonná ustanovení daných zemí. Čína nemá žádný zákon, který by po firmách požadoval vytváření „zadních vrátek“ nebo shromažďování tajných informací cizích států.

Yang Jiechi rovněž doufá, že jednotlivé země projeví trochu důvěry ve své vlastní technologie a zároveň projeví jistý respekt dalším zemím, které jsou ochotny spolupracovat s čínskými firmami. Věří, že evropské národy se svou dlouhou kulturní tradicí mají dostatek zkušeností, aby rozlišily, co skutečně odpovídá jejich zájmům, a nepodléhaly neopodstatněným zvěstem a dojmům. Čína je ochotna postavit se ruku v ruce s evropskými zeměmi výzvám čtvrté průmyslové revoluce a společně plánovat další rozvoj.

Americký viceprezident Mike Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že Huawei a další čínské telekomunikační společnosti představují hrozbu kvůli čínským zákonům, které těmto firmám ukládají povinnost, aby čínským bezpečnostním orgánům umožňovaly přístup ke všem datům, se kterými přišly do kontaktu jejich sítě nebo jejich zařízení. USA dále opakovaně kritizovaly čínský Zákon o zpravodajských službách, podle kterého prý čínské firmy budou spolu s čínskou vládou provádět krádeže tajných informací. K výše uvedeným vyjádřením uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Geng Shuang následující sdělení, které ParlamentníListy.cz přináší v překladu:

Za prvé, vyjádření Spojených států jsou chybným a jednostranným výkladem příslušného čínského zákona. Čínský Zákon o zpravodajských službách jednak stanovuje organizacím a občanům povinnost v souladu se zákonem poskytovat zpravodajské činnosti státu podporu, pomoc a spolupráci, ale zároveň stanovuje státu povinnost postupovat při provádění zpravodajských činností v souladu se zákonem, respektovat a chránit lidská práva a zachovávat legitimní práva a zájmy jednotlivců a organizací. Současně další čínské zákony také obsahují mnoho ustanovení na ochranu legitimních práv a zájmů občanů a organizací včetně datové bezpečnosti, práv na ochranu osobních údajů atd. Tato ustanovení se také vztahují na státní zpravodajskou činnost. Spojené státy americké by měly situaci chápat uceleně a objektivně, a ne vyjímat jednotlivosti z kontextu a předkládat jednostranný chybný výklad.

Za druhé, ochrana bezpečnosti státu formou legislativy a požadavky vůči organizacím a jednotlivcům na spolupráci v rámci zpravodajské činnosti státu jsou běžnou mezinárodní praxí. Obdobné předpisy mají země spolku „Pět očí“ – USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland – a západní země jako Francie nebo Německo.

Za třetí, čínská vláda vždy požadovala, aby čínské společnosti při svém podnikání v zahraničí přísně dodržovaly právní předpisy, a toto stanovisko se nezmění. Čína vždy trvala na základních principech mezinárodního práva, kterými jsou vzájemný respekt ke svrchovanosti, rovnost a vzájemná výhodnost, což se projevuje v čínské ústavě a souvisejících zákonech. Na základě těchto principů Čína vždy výslovně vystupovala proti tomu, když jiné země obcházely běžné kanály spolupráce, jednostranně uplatňovaly své vnitrostátní právo a nutily firmy a jednotlivce poskytovat jim data, informace a tajné informace získaná na čínském území; a stejně tak Čína nikdy nepožadovala ani nebude požadovat, aby firmy nebo jednotlivci způsobem, který porušuje místní zákony, prostřednictvím „zadních vrátek“ atd. pro čínskou vládu shromažďovaly nebo jí poskytovaly data, informace nebo tajné informace získané na území cizích států. 

Za čtvrté, Spojené státy a jejich jednotliví spojenci v této otázce uplatňují dvojí standardy a matou veřejnost. Ve skutečnosti se snaží získat ospravedlnění pro potlačování legitimních práv a zájmů čínských firem, což je zasahování politickými prostředky do ekonomických aktivit a je to pokrytecké, nemorální, nespravedlivé a šikanující konání.

Doufáme, že všechny země se budou skutečně řídit tržními zásadami spravedlivé soutěže, budou společně bránit rovné, spravedlivé a nediskriminační tržní prostředí a budou podporovat zdravý rozvoj spolupráce v daném odvětví.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

18:30 „Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

REPORTÁŽ Doba je nemocná, i když jinak než v roce 1948. Je ale třeba bránit stejné hodnoty. To také …