Exministr Blažek je prý vyšetřován pro korupci v souvislosti s vydáním podnikatele Torubarova do Ruska

11.11.2014 12:10

Policie vyšetřuje exministra spravedlnosti a nyní poslance ODS Pavla Blažka. Serveru Lidovky.cz se podařilo ověřit, že je vyšetřován kvůli korupci v souvislosti s vydáváním Rusa Alexeje Torubarova.

Exministr Blažek je prý vyšetřován pro korupci v souvislosti s vydáním podnikatele Torubarova do Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek
reklama

Rok a půl po vydání ruského restauratéra do vlasti má případ další pokračování. Protikorupční útvar kvůli němu vyšetřuje exministra spravedlnosti Pavla Blažka. Právě on totiž svým podpisem zpečetil extradici - vydání ruského byznysmena, aniž vyčkal na výsledek azylového řízení. Policie prý Lidovkám.cz nechtěla nic říct a případ jakkoli komentovat. Serveru se přesto podařilo ověřit, že tomu tak skutečně je. Potvrzení se Lidovkám.cz dostalo od dvou účastníků dramatického dění kolem restauratéra, který je v Rusku stíhán za údajný podvod.

Torubarovův advokát Milan Hulík totiž už kvůli vyšetřování na policii byl. „Týkalo se to trestního oznámení na exministra Blažka kvůli podezření z korupce. Pokud vím, bylo jich několik,“ řekl serveru Lidovky.cz. Policisté se ho ptali na dramatické okamžiky na letišti, kdy se o Torubarova přetahovali čeští a ruští policisté, a na předcházející dění.

Vyslýchají pravděpodobně řadu svědků

„Vyrozuměl jsem, že se jedná o nějaké rozsáhlejší šetření, že vyslýchají řadu svědků,“ přiblížil Hulík. Kriminalisté si kvůli případu podle zjištění Lidovek.cz pozvali i Hanu Demeterovou ze sdružení Pomoz jednomu člověku, která se v Torubarovově kauze angažuje. Ta však kvůli pobytu v zahraničí na policii nešla a musela se omluvit.

Sám Blažek prý prostor k vyjádření nevyužil, na zaslanou SMS zprávu nereagoval. Od začátku tvrdil, že vydáním Torubarova nechyboval. Někteří jeho tehdejší vládní kolegové v čele s Miroslavem Kalouskem však měli opačný názor. Exministr financí se dokonce snažil zabránit odletu ruského letounu s Torubarovem na palubě přistavenou cisternou. Letos v červnu dal Blažkovým kritikům za pravdu Ústavní soud, podle něhož chyboval, když nevyčkal na výsledek azylového řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…