Exministr Březina může prožít až pět let za mřížemi. Možná se dopustil podvodu

01.03.2013 7:07

Exministr ČSSD v Zemanově vládě Karel Březina čelí obžalobě z podvodu. Údajně neoprávněně pobíral mzdu za působení v dozorčí radě pražského dopravního podniku, čím se obohatil o 290 tisíc korun. Březina však obvinění odmítá. Deník Právo v jeho kauze zmiňuje i jméno soudce Ondřeje Havlína obviněného z korupce.

Exministr Březina může prožít až pět let za mřížemi. Možná se dopustil podvodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Březina

Karel Březina se kdysi ve vládě Miloše Zemana (SPOZ) stal nejmladším členem vlády. Ve 27 letech zasedl v kabinetu jako ministr bez portfeje. Mezi lety 2010 až 2011 byl náměstkem pražského primátora. Sdružení oživení zveřejnilo materiály, ze kterých vyplývá, že si Březina nechal neoprávněně vyplatit mzdu od pražského dopravního podniku ve výši 290 tisíc korun. Exministr za ČSSD obvinění odmítá. Zprávu přináší páteční Právo.

Soudce Havlín

„Cítím se naprosto nevinný. Byl jsem opět zproštěn v první instanci obžaloby,“ reagoval ve čtvrtek Březina na dotaz Práva, co říká na obvinění. Faktem je, že soud již dvakrát rozhodl v jeho prospěch. Jednou Březinovo stíhání zastavil a v prosinci 2012 ho zprostil obžaloby. Soud vyšší instance však obě rozhodnutí zrušil. Nové projednání věci u obvodního soudu v Praze.

V dozorčí radě pražského dopravního podniku Březina působil mezi lety 2007 až 2011. Zároveň byl ovšem předsedou dozorčí rady Porcela Plus, která se na konci roku 2008 dostala do konkurzu. Tuto informaci však  Březina v dozorčí radě dopravního podniku zamlčel, čím měl na počátku roku 2009 ztratit nárok na plat člena dozorčí. Ten však pobíral až do srpna 2011. Jelikož nebyl právník, nemusel Březina řešit složité právní otázky, které s konkurzním řízením této společnosti vznikly, ale měl to oznámit pražskému dopravnímu podniku.

Podle informací deníku Právo je s Březinovou kauzou spojen i soudce dnes stíhaný pro korupční jednání Ondřej Havlín. V roce 2009 podepsal Březina prohlášení, že splňuje předpoklady pro působení v dozorčí radě další z firem - Žižkov Station Development, - kde tvrdil, že není na podobné pozici v jiné firmě v konkurzu, což s ohledem na společnost Porcela Plus nebylo pravdivé. Tato kauza skončila na stole soudce Havlína a ten Březinu obžaloby zprostil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…