Exministr Jaroslav Bašta znovu promluvil k Ukrajině. A zostra

01.09.2014 11:32

Občanská válka na jihovýchodní Ukrajině se zapíše do moderních dějin Evropy hlavně jako válka, o níž všichni lhali, myslí si exministr a někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Nepatrněji se prý manipulace s informacemi projevují v těchto dnech, kdy se válečné štěstí začíná přiklánět na stranu povstalců.

Exministr Jaroslav Bašta znovu promluvil k Ukrajině. A zostra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41812 lidí

„Občanská válka na jihovýchodní Ukrajině se nesmazatelně zapíše do moderních dějin Evropy hned z několika důvodů. Počínaje tím, že jde o první ozbrojený konflikt na nové hranici mezi Západem a Východem, pokračujíc výraznou asymetričností válečných akcí, ale hlavně jako válka, o níž všichni lhali. Opravdu všichni, nejen Ukrajina, povstalci a Rusko, ale také USA a EU,“ píše český diplomat s tím, že všichni zmínění aktéři mají ke lhaní své legitimní důvody.  

Nicméně první obětí bojů se podle Bašty stala svoboda slova a právo na informace. Nápadné to prý začíná být v těchto dnech, kdy se válečné štěstí začíná přiklánět na stranu povstalců.

Podpora Donbasu je lepší než dosavadní odtažitý přístup, brzy bude další anexe

Proruští separatisté by údajně neměli šanci vítězit nad ukrajinskou armádu, nebýt pomoci ze strany Ruské federace a změny postoje prezidenta Putina, kterého prý k podpoře povstalců donutil až dopad sankcí uvalených na Rusko. Z vnitropolitického hlediska je podle Bašty pro ruského prezidenta podpora Nového Ruska, kterak v nedávném projevu označil Donbas, a jeho následná anexe menší riziko než dosavadní odtažitý přístup.

Vývoj občanské války na jihovýchodní Ukrajině má pro českého diplomata pouze dvě varianty: „Buď se změní na zamrzlý konflikt a při ukrajinských hranicích bude státní útvar připomínající Abcházii nebo Podněstří, nebo se Nové Rusko stane dalším subjektem Ruské federace jako Krym." Putinovo použití termínu Novorossija a připomenutí, že Rusko je jaderná velmoc, podle něj nasvědčují spíše druhé variantě.

Celý text Bašty k přečtení ZDE.

„Zmínka o jaderných zbraních nebyla náhodná, protože jedinou nadějí současného kyjevského vedení je změna konfliktu z vnitroukrajinského na celoevropský či světový. A jak ukázala tragédie sestřeleného letadla, ve válce lhářů Kyjev s vysokým skóre vede,“ myslí si Bašta.

V tomto ohledu je mu prý Česká republika až bratrsky blízko. Před několika dny údajně mluvčí ministerstva zahraničí USA Jen Psaki oficiálně vyjádřila znepokojení Washingtonu nad začínajícím protiútokem separatistů na pozice ukrajinské armády. „Nevšiml jsem si, že by se to objevilo v českých sdělovacích prostředcích. O možných prohrách oblíbenců našich novinářů přece nemusíme vědět...“ uzavírá ironicky český politik a diplomat, který se k situaci na Ukrajině vyjádřil rovněž v rozsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

16:28 VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byla spisovatelka Len…