Exministr Margaret Thatcherové se vyděsil z toho, že dodáme zbraně Ukrajině. Napsal, jak by to dopadlo a naštval svého lídra Camerona

26.02.2015 10:05

Bývalý britský ministr spravedlnosti Ken Clarke považuje úmysl ministerského předsedy Davida Camerona vyslat na Ukrajinu britské vojenské instruktory za zbytečný a kontraproduktivní. I tak by prý Rusko Ukrajinu porazilo do jednoho týdne.

Exministr Margaret Thatcherové se vyděsil z toho, že dodáme zbraně Ukrajině. Napsal, jak by to dopadlo a naštval svého lídra Camerona
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

Clarke nevěří tomu, že by mohl sebelepší výcvik současné ukrajinské armádě výrazně pomoci. „Poslat britské vojáky, aby cvičili své ukrajinské protějšky nic nevyřeší. Bez ohledu na to, jak budou Ukrajinci dobře vycvičeni, tak síly Vladimira Putina by je v přímém střetu stejně porazily nejvýše do jednoho týdne,“ cituje Clarkovu reakci na úterní oznámení Davida Camerona. Na Ukrajinu by mělo odcestovat 75 vojáků, kteří by měli pomáhat v zajištění lékařské péče, logistiky, zpravodajství a pěchoty.

celý text v angličtině najdete ZDE

Jak poznamenává britský deník, Clarkův nelítostný komentář Downing Street velmi rozčílil. Cameron varoval před tím, že by se mohl Putin připravovat na invazi do dalších pobaltských států. Clarke, který se nyní nachází na obchodní misi v Kolumbii, řekl, že je zastavit Putina je důležité. „Myslím ale, že jsme byli v tomto ohledu všichni až příliš naivní. Nemůžeme však připustit, aby k tomu byly použity vojenské síly. To by způsobilo v naší bezprostřední blízkosti absolutní rozvrat,“ uvedl Clarke pro Telegraph.

Podle deníku Telegraph však Cameron vedle výcviku ukrajinských vojáků nevyloučil ani poskytnutí zbraní. Připustil však, že prioritou pro britskou vládu zůstává vyřešení krize na Ukrajině diplomatickou cestou. Britský premiér nevyloučil ani další sankce. „V případě, že separatisté s podporou ruské armády zaútočí na přístavní město Mariupol, budou další sankce určitě na místě,“ prohlásil předevčírem Cameron. Vedle toho také zmínil, že se Západ musí Rusku razantně postavit. „Pokud zůstaneme v nečinnosti, tak nás to v dlouhodobém horizontu poškodí všechny. Další na řadě může být Moldávie nebo Pobaltí. Taková nejistota negativně ovlivňuje stabilitu celého kontinentu,“ cituje britský deník Cameronovo prohlášení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…