Exministr zahraničí Kavan chce žalovat Petříčkův resort. Zde je důvod

08.08.2019 6:43

Český velvyslanec v Íránu Svatopluk Čumba skončil letos v červenci po třech letech ve funkci. Podle serveru Deník N opustil post předčasně kvůli podezření z kupčení s vízy pro íránské podnikatele. Zprávu převzala ČTK.

Exministr zahraničí Kavan chce žalovat Petříčkův resort. Zde je důvod
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan
reklama

Čumba podle serveru uděloval přednostně víza lidem, které mu doporučovala Česko-slovensko-íránská obchodní komora vedená Janem Kavanem a Zdeňkem Zbytkem. Čumba odmítá, že by ve funkci skončil předčasně. Kavan uvedl, že kupčení s vízy je pouhá spekulace. Komora chce podat na ministerstvo zahraničí žalobu na ochranu osobnosti.

„Skončil jsem po třech letech standardního vyslání,“ řekl Čumba Deníku N. K podezření na kupčení s vízy se vyjadřovat nechtěl. Podle serveru dal Čumba víza přednostně zhruba čtyřem stovkám lidí, kteří nemuseli projít běžným úředním kolečkem.

Před několika měsíci na ambasádu v Teheránu dorazili lidé z generální inspekce ministerstva zahraničí, aby udělování víz prověřili. Na základě jejich zprávy byl velvyslanec předčasně povolán zpět do Prahy, uvedl server s odvoláním na vysoce postavené zdroje z Černínského paláce.

Česko-slovensko-íránská obchodní komora vytipovaným íránským podnikatelům údajně posílala pozvání, na jejichž základě jim pak vydával Čumba v krátkém čase schengenská víza. Podnikatele pro Kavanovu a Zbytkovu komoru vytipovával podle Deníku N Íránec Amir Tavakoli. „Je pravda, že jsem pomáhal zprostředkovat víza pro íránské podnikatele,“ potvrdil serveru. Dodal, že za pomoc nedostával žádné peníze.

To, že se ministerstvo zahraničí vydáváním víz v Teheránu zabývá, potvrdil šéf Česko-slovensko-íránské obchodní komory a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. „Inspekci tam poslali před několika měsíci. Už to dávno skončili, vrátili se a sepsali audit,“ řekl Kavan. Podezření na kupčení s vízy označil za spekulace. Podle něj šlo o spor mezi Čumbou a pracovnicí ambasády v Íránu. Oddchod velvyslance považuje Kavan za běžné střídání.

Kavanova a Zbytkova komora se obrátila na advokáta Miroslava Kříženeckého a chtějí kvůli případu žalovat ministerstvo zahraničí. „Máme připravenou žalobu na ochranu osobnosti právnické osoby,“ řekl deníku N Kříženecký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…