Exministryně Kovářová v rozhlase zcela rozcupovala MeToo. Redaktorka od Patočky nestíhala

10.04.2019 11:52

Na ČRo Plus v pořadu Pro a proti proběhla debata o trendu, o kterém se v Čechách zatím jen diskutuje. Tedy hnutí MeeToo. Ve studiu se o problému zneužívání svého postavení bavila bývalá ministryně Daniela Kovářová a socioložka a publicistka z Deníku Referendum provozovaného Jakubem Patočkou Gaby Khazalová. Šlo o obvinění bývalého amerického viceprezidenta a možného Trumpova soka v nadcházejících volbách Joea Bidena.

Exministryně Kovářová v rozhlase zcela rozcupovala MeToo. Redaktorka od Patočky nestíhala
Foto: Archiv VR
Popisek: Daniela Kovářová

Podle Kovářové se minulý rok probírala trestní obvinění, dnes už jen nevhodné dotyky a chování. Nakonec se prý muži nebudou žen dotýkat vůbec. Ale Khazalová ženy, které s obviněním přišly, bránila: „On se dotkne čelem a řekne, že je hezká holka, to muselo být něco nepříjemného.“

Biden se měl dopustit toho, že dával ženám tzv. eskymácké pusy, tedy že si s nimi třel nos, ačkoliv si to v retrospektivě prý nepřály. Také jim měl šahat na ramena a podobně se jich dotýkat. Moderátorka se zeptala, zda vzhledem k tomu, že Biden je jeden z lidí, o kterých se mluví jako o možném protikandidátovi Donalda Trumpa v roce 2020, není obvinění od žen účelové.

Anketa

Co jíte raději?

93%
7%
hlasovalo: 5909 lidí

Kovářová raději nespekulovala a dodala, že to by musela vidět do hlavy těch, které obvinění vznesly a znát jejich motivaci. Podle Khazalové to obvinění účelové není, naopak prý u amerických Demokratů probíhá legitimní debata, kdo se má postavit ve volbách proti Donaldu Trumpovi. U Bidena se řeší, jak prosazoval či neprosazoval práva žen. Khazalová uvedla, že Donald Trump prosazuje nepřijatelné chování k ženám (čímž zřejmě myslela výroky typu: „Chytit je za kun*u“; pozn. red.) a Demokraté hledají někoho se zcela opačným přístupem. Biden je tedy asi dle jejího mínění současnému prezidentovi příliš podobný. Podle Kovářové to však byl pokus Bidena diskvalifikovat, ale pravou motivaci a kdo za tím stojí, prý neznají možná ani oznamovatelky.

Na to ale Khazalová namítla, že proti Bidenovi vystoupilo dohromady 8 žen a o jeho způsobech se prý psalo i dříve, ale nikdo o problému nemluvil. Ale nyní se doba změnila. Upozornila na to, že se Joe Biden neomluvil, což jí vadí, a jako příklad dala taktéž demokratického kandidáta Bernieho Sanderse, který i když nevěděl, že se něčeho špatného dopustil, tak se ženám, které si stěžovaly, omluvil.

Kovářová pravila, že se dotyčné měly ozvat, že se jim takové chování nelíbí, protože tím, že se neozvaly, signalizovaly dotyčnému, že jeho chování je v pořádku. Moderátorka pak opět doléhala na Khazalovou, zda fakt, že obvinění jsou 5 a 10 let stará, nesvědčí o účelovosti. Khazalová se bránila, že kdyby tato obvinění fungovala, tak by v Bílém domě neseděl Donald Trump. A dodala, že to pro obviňující ženy bylo těžké se vyjádřit, protože byly v podřízeném postavení, jedna z nich například jako stážistka u Bidenovy kampaně. „On se dotkne čelem a řekne, že je hezká holka, to muselo být něco nepříjemného,“ tvrdila publicistka. Prý nemáme tyto ženy a priori podezírat.

Fotogalerie: - Strážce pomníku

Průkazka, s níž může Lesák na území hřbitova i s a...
Krajan Pavel Lesák jezdí každý měsíc udržovat někt...
Také tento na pařížském hřbitově Pére Lachaise, kd...
Jde nyní o Památník československých vojáků věnova...
Zahraničním bojovníkům za Francii je na hřbitově v...
Sochu na náš pomník vytvořil žák Jana Štursy Karel...

Daniela Kovářová na to reagovala, že když jde o trestní stíhání, tak funguje promlčení, protože po dlouhé době už je těžké něco prokázat. Ale u těchto obvinění nemá dotyčný jak dokázat svou nevinu, a místo soudů ho odsoudí média a sociální sítě, což ho může v jeho profesi zruinovat. Ale Khazalová obviňující ženy bránila, vznášet takovéto veřejné obvinění je prý velice těžké, protože se na vás pak prý sesypou právě ti, kdo vám nevěří. A dodala, že samy ženy uvedly, že se v Bidenově případě nejednalo o sexuální obtěžování.

Toho se chytila Kovářová, že v minulém roce se jednalo o trestněprávní vyšetřování, teď už jenom o nevhodné chování, tedy že MeeToo eskaluje. Doufá, že tento trend sem z Ameriky nedojde, poněvadž pak by se mohlo stát, že se muži žen nebudou dotýkat vůbec. Prý by pomohlo, kdyby se lidé lépe učili číst neverbální projevy.

Podle Khazalové došlo k tomuto nevhodnému chování v situaci, kdy ženy byly ve slabší pozici a byly šokované a bezmocné. Prý ji překvapuje hysterie z toho, jak se mění vztahy mezi muži a ženami, a dodala, že ji naopak šokuje, jaký na tyto vztahy mají vliv technologie, například aplikace Tinder, kde si lidé domlouvají rovnou sex, a to s minimální komunikací. Problémem v USA je prý hlavně to, že byl zvolen Donald Trump, což podle ní vedlo k nárůstu násilí na ženách a menšinách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…