Expert pro začleňování Romů: Hlavní problém je česká společnost. Je moc uzavřená

01.07.2013 21:29

Sobotní konflikt mezi občany Českých Budějovic a Romy mnohé zaskočil. Řekl to v pondělním Hyde parku ČT Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. A k romské problematice se vyjádřil mnohem obšírněji.

Expert pro začleňování Romů: Hlavní problém je česká společnost. Je moc uzavřená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rom v Chanově

Šimáček připustil, že ani jeho agentura toho o situaci v jihočeském městě mnoho nevěděla. „Těch vyloučených lokalit je téměř dvě stě,“ hájil se. „Sídliště Máj nepatří mezi ty, o kterých bychom slýchali, že patří mezi rizikové.“ Konflikt dává do souvislosti se sílící organizací Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v kraji.

Za problémy může stát i obce

Za neuspokojivý stav romské otázky podle něho může stát i komunální politici. Je třeba zejména prevence, zajištění bydlení, sociálních služeb a práce. Připustil, že se často k radikálům přidávají místní občané. Je to prý však jen malá část. „Já bych hlavně chtěl, aby nás na problémy sociálního vyloučení neupozorňovali náckové,“ prohlásil rozhodně.

Řeč přišla i na Duchcov, kde k nepokojům došlo nedávno poté, co Romové brutálně napadli manželský pár. Tam vinu nese hlavně policie, která dlouhodobě pracovala nedostatečně. Na druhou stranu prý za tamní kriminalitou stojí jen jedna širší rodina.

Špatnému vnímání Romů pomáhají média

„Je zřejmé, že v sociálně vyloučených lokalitách žije většina Romů,“ pokračoval, ale odmítl ztotožňovat etnicitu se sociálními problémy. Nepřímo obvinil média, že negativnímu vnímání Romů napomáhají, protože 60 procent zpráv o Romech se týká jejich kriminality.

„Laciný rasismus rozhodně není na místě. Mnozí Romové pociťují zvyšující se tlak,“ upozornil Šimáček. Lidé se u nás podle jeho názoru mají čím dál hůř a hledají někoho, na kom by si své problémy mohli vybít. A nacházejí je v Romech. „Romové v České republice si podle mého soudu čím dál více uvědomují, že ta situace je neudržitelná. Je hrozně nepříjemné být tu Romem,“ vysvětlil.

Českým Romům se v zahraničí daří lépe

A pokračoval: „Mluvit o problémech s romskou menšinou je zjednodušující.“ Stále prý přetrvává segregace romských dětí ve školách. Problém spatřuje v tom, že česká společnost je etnicky příliš homogenní. Nadšeně souhlasil s názorem diváka, který doporučoval, aby mladí lidé odjížděli do světa, kde by se naučili nebýt rasistou.

Dodal také, že v zahraničí to mají čeští Romové snazší. „Českým Romům se v zahraničí prostě daří při stejném úsilí lépe.“ Asi za tím bude český rasismus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …