Experti radí zvýšit vzdělanost. Česko prý přichází o 169 miliard ročně

07.06.2012 8:54

Špatný vzdělávací systém sráží ekonomický růst. Pokud by se se úroveň vzdělanosti vrátila do roku 2003, ročně by to český HDP zvedlo o 169 miliard korun. Uvedly to čtvrteční Hospodářské noviny s odvoláním na výsledky studie, kterou dnes zveřejní ekonomové z institutu CERGE-EI.

Experti radí zvýšit vzdělanost. Česko prý přichází o 169 miliard ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Tým z pražského CERGE vypracoval podle deníku několik modelů, které ukazují, jak by se projevilo zlepšení žáků v mezinárodních testech PISA na ekonomickém růstu.

Se znalostmi Finů bychom ročně měli HDP o 335 miliard větší

Kdyby měli čeští žáci po dokončení základní školy stejné znalosti jako Finové, byl by prý HDP ročně dokonce o 335 miliard korun větší. "Dotáhnout Finsko je velmi těžké. Stačilo by ale i menší zlepšení, které je pravděpodobnější," citují HN jednoho z autorů studie Jana Straku.

List uvádí, že mladí lidé v ČR mají menší tzv. funkční gramotnost, která vyjadřuje, jak umí žáci využít výsledky výuky v praktickém životě.

HN také připomínají, že deficit letošního rozpočtu je plánovaný na 105 miliard. Aby ho vláda dodržela, přistoupila například k některým škrtům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…