Expertní tým prezidenta Zemana bude v Lánech jednat o spravedlnosti

23.04.2022 7:20

V lánském zámku se dnes sejde expertní tým prezidenta Miloše Zemana. Tématem zasedání bude spravedlnost a jako host se jednání zúčastní ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman se o justici dlouhodobě radí s Blažkovou předchůdkyní ve funkci Marií Benešovou (za ANO). V poslední době prezident v této oblasti řešil například nominaci nového ústavního soudce.

Expertní tým prezidenta Zemana bude v Lánech jednat o spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

Blažek ČTK sdělil, že na zasedání expertního týmu jde poprvé a že očekává obecnou diskusi o stavu ministerstva a justice. Konkrétní tematické okruhy předem nezná – předpokládá, že je určí prezident.

Místo u Ústavního soudu (ÚS) se uprázdnilo poté, co Kateřina Šimáčková přešla k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Zeman předložil Senátu koncem března jméno brněnského právníka a bývalého místopředsedy České advokátní komory Petra Poledníka. Předseda ÚS Pavel Rychetský vyjádřil lítost nad tím, že prezident nenavrhl ženu. Senát bude nominaci schvalovat 11. května a očekává se, že ji zamítne. Podle některých kritiků Poledník nerespektoval při exekučních řízeních rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezákonných exekucích.

S Blažkem, který je rovněž brněnským advokátem, se Zeman setkal při středečním jmenování 39 nových soudců obecných soudů na Pražském hradě. Společnou schůzku v Lánech měli 29. března. Tehdy Zeman ministra podle sdělení Hradu informoval o svém rozhodnutí udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Jednali také o žádosti Ukrajinců vězněných v ČR o udělení milosti i právě o jmenování soudců.

Kontroverzní Zemanova milost Balákovi vyvolala řadu kritických reakcí, a to i mezi některými ministry, kteří uvedli, že vláda by měla zvážit zkrácení rozpočtu Hradu. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) k tomu řekl, že pro kabinet bude důležité vyjádření ministra Blažka. Základní parametry rozpočtu prezidentské kanceláře schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun, Hrad tak má k dispozici 398,4 milionu Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…