Exšéf NKÚ Dohnal podal žalobu na Sněmovnu, chce vrátit 50.000 kč

08.01.2013 13:04

Bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal podal dvě žaloby na Poslaneckou sněmovnu. Domáhá se vrácení pokuty 50.000 korun, kterou musel v minulosti zaplatit za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. ČTK to dnes řekl Dohnalův advokát Václav Vlk.

Exšéf NKÚ Dohnal podal žalobu na Sněmovnu, chce vrátit 50.000 kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na zasedání sněmovny je veselo i vážno. Posuďte z výrazů sami

Soud později rozhodnutí dolní komory parlamentu o uložení pokuty zrušil a věc jí vrátil k novému projednání. Podle Vlka však sněmovna kromě toho, že nevrátila peníze, nestihla ani znovu rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, a proto podal advokát k pražskému městskému soudu i druhou žalobu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. „Když to rozhodnou dodatečně, tak už tu žalobu prohrají. Teď už to nemůžou vyhrát," podotkl Vlk.

Zneužití pravomoci úřední osoby

Exšéf NKÚ dostal ke konci roku 2010 oznámení o tom, že kontrolní výbor Poslanecké sněmovny zahájil prověrku hospodaření úřadu s majetkem státu za roky 2005 až 2010. Poslanci ho zároveň požádali o součinnost při auditu a o předložení dokumentů, které byly podle nich pro jejich práci nutné. Dohnal požadavek odmítl, přestože již za stejné jednání dostal dříve od sněmovny padesátitisícovou pokutu.

Dohnal byl za opakovanou neochotu vydat materiály potrestán i soudy osmiměsíčním trestem vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu. Podle soudů tím, že odmítl spolupracovat, poškodil právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby.

Klausova amnestie

Někdejší prezident NKÚ se však stále cítí nevinný. Již dříve na svou obranu uváděl, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn před politickými vlivy. Kontrolní výbor nepovažoval za nestranný, prověrka prý měla politický podtext.

Na Dohnalův případ se ale podle Vlka vztahuje amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus. Na bývalého šéfa NKÚ se tedy hledí, jako by nebyl odsouzen.

Soudy však řeší i další z Dohnalových kauz. Obvodní soud pro Prahu 7 jej již třikrát zprostil obžaloby kvůli využívání údajně nepřiměřeně luxusních bytů za peníze státu. Naposledy tak učinil loni v listopadu. Případem se ale bude opět zabývat pražský městský soud, státní zástupce se proti verdiktu odvolal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…