Exsoudkyně Wagnerová k platbám za lepšího lékaře: Návrat do 19. století

02.06.2012 14:12

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se vyjádřila k nejnovější iniciativě ministerstva zdravotnictví, k zavedení příplatku za operatéra. Ten podle právničky směřuje kamsi na začátek devatenáctého století.

Exsoudkyně Wagnerová k platbám za lepšího lékaře: Návrat do 19. století
Foto: repro ČT
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

Tato nová regulace podle názoru Wagnerové, prezentovaného v komentáři pro sobotní Právo, „upravuje poskytování život zachraňující, zdraví zachovávající či utrpení zmírňující zdravotní péče v nejvlastnějším smyslu.“ Tato péče je podle zákona zcela nepochybně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a dle Listiny je garantována bez dalších plateb.

Zákon podle ní sice mluví o hrazení ekonomicky nejvýhodnější varianty léčby, „avšak i ta musí splňovat zákonem vymezený účel.“ A pokud jde o to ostatní, tedy o „nadstandardy“, tak ty musejí být upraveny vyhláškou, a ne jakýmsi metodickým pokynem, jako je tomu v tomto případě.

„Nemocnice musí poskytovat takovou péči, aby všichni pojištěnci měli stejnou měrou nárok na taková ošetření a léčby, jež odpovídají objektivně zjištěným potřebám a požadavkům náležité úrovně a lékařské etiky,“ tvrdí Wagnerová, která na podzim kandiduje do Senátu za Stranu zelených.

Co nejvíc bezplatného

Odkazuje přitom na nález Ústavního soudu z roku 2002, podle kterého je třeba čelit nezákonnému vybírání peněz za služby, které jsou hrazeny z povinného pojištění. Do této kategorie podle Wagnerové patří všechny možné registrační poplatky a režijní příplatky, stejně jako úhrady za „lepší“ výkony, pokud spadají do plně hrazené péče.

„Vývojová orientace zdravotnictví,“ cituje dále nález ÚS, „musí být založena nikoliv na přesunu „lepších“ úkonů z bezplatné péče do hrazené, ale naopak ve směru úkonů poskytovaných bezplatně.“ To podle Wagnerové odpovídá i mezinárodním konvencím.

Pokud se bavíme o úkonech plně hrazených z veřejného pojištění, tak platby za „lepšího“ lékaře k jejich vykonání představují diskriminaci nemajetných, kteří si nemohou dovolit zaplatit za lepšího lékaře. To je podle Wagnerové zjevně v rozporu s Listinou.

„Celá reforma, počínaje zaváděním poplatků, popírá vlastní a tradiční účel zdravotního pojištění. Nenazývám jí proto reformou, nýbrž restaurací poměrů z počátku devatenáctého století,“ uzavírá bývalá ústavní soudkyně.  


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…