FOTO Brno, Brno, křížů plno! Pánové z Lidlu, ani dnes si nevydechnete

05.09.2017 8:45

I přestože se společnost Lidl omluvila za to, že z některých svých výrobků a letáků odstranila kříže z řeckých kostelů, „útoky“ na její prodejny ani kritika na sociálních sítích neustávají. Nyní se nalepené kříže objevily na prodejnách v Brně.

FOTO Brno, Brno, křížů plno! Pánové z Lidlu, ani dnes si nevydechnete
Foto: PL
Popisek: Leták Lidlu.
reklama

„Lidl v Brně! Lidl Veveří, Lesná a Vídeňská. Po Praze 8 máme další výdejní místo křížů pro Lidl,“ zmínil na svém facebookovém profilu komunální politik Leoš Prokeš.

Anketa

Máte rádi seriál ,,30 případů majora Zemana"?

90%
10%
hlasovalo: 12197 lidí

Supermarket Lidl zažívá od minulého týdne doslova kritické peklo.

„U nás už jen nelajkujeme. Jestli Lidlu chybějí kříže, tak si jich pár můžou vyzvednout u nás v Praze 8,“ napsal například již včera ke snímkům předseda Patriotů Jiří Vítek, na jehož facebookovém profilu se fotky poprvé objevily. Vítek kandiduje ve sněmovních volbách na pražské kandidátce Robejškových Realistů. Autor „výzdoby“ je však neznámý.

  • Sledujeme téma LIDL

Dle informací ParlamentníchListů.cz pracovníci Lidlu kříže v pondělí ráno sundali. Na sklech prodejny jsou ovšem stále vidět jejich obrysy.

Proti smazaným křížům na letácích se ohradil i kardinál Dominik Duka. Dokonce napsal dopis řeckému velvyslanci v Praze, kterému v celé kauze vyjádřil podporu. Napsal to, že přestože se představitelé obchodního řetězce omluvili, nezbaví se hořké chuti z toho, v jakém světě žijeme.

Původní text ZDE

Duka k tomu dodal, že zatím jde jen o falšování fotografie, brzy však může jít o reálné odstraňování křížů. V dopise řeckému velvyslanci pak uvedl, že naše evropská civilizace je tvořena několika kořeny. „Řecká demokracie a filozofie je jedním z těch nejdůležitějších,“ podotkl s tím, že jejich neznalost, ignorování a potlačování jejich vnějšího výrazu svědčí o prioritách, které mají někteří obchodníci. „Prosím, abyste přijal těchto pár řádků jako výraz podpory Vaší krásné zemi a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva,“ uzavřel svůj list Duka.

Lidl se sice za svůj krok již omluvil, ale předtím jej zdůvodňoval politickou a kulturní neutrálností. A ani omluva nezabránila lidem v dalších odsudcích.

V dnešním vydání Lidových novin se k celé kauze vyjádřil redaktor Blahoslav Hruška. „Pozoruhodné je, že ač ‚Lidlgate‘ rozpoutali Belgičané, našla se jen jediná země EU, kde se proti trapné retuši ozval ministr i nejvyšší představitel katolické církve. Tou zemí je Česko,“ vyjádřil se Hruška ke slovům ministra zemědělství Mariana Jurečky, jenž vyzval k bojkotu společnosti.

„Mnohem zajímavější je vzorec chování, který bychom mohli pracovně nazvat lidlizací. V jeho rámci se v Česku snažíme konstruovat obraz německé společnosti, který je ovšem samotným Němců vzdálený, nepodstatný, ne-li přímo cizí,“ dodal Hruška s tím, že typickou ukázkou lidlizace je uprchlické téma. 

„Ještě štěstí, že se v tom mumraji najdou rozumné hlasy, které o vývoz revoluce z Česka příliš nestojí. Třeba taková zpěvačka Martha Elefteriadu. Retuše jí samozřejmě jako Řekyni vadí, je na takové věci citlivá. Ale nějaké bojkoty německého řetězce? ‚Nerada válčím, myslím si o tom svoje,‘ prohlásila umírněně. Snad to nikdo nevyretušuje,“ podotkl Hruška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, hrát nebudu! Dan Landa se naštval. Může za to vláda

18:48 Ne, hrát nebudu! Dan Landa se naštval. Může za to vláda

Zpěvák Daniel Landa se řadí mezi hlasité kritiky vládních protiepidemických opatření, která dala sto…