FOTO „Děvka“ Karel Schwarzenberg v korzetu. Podívejte se sami, jakou zradu mu demonstranti na Václaváku připomněli

17. 2. 2016 20:35

REPORTÁŽ Kolem stovky lidí přišlo ve středu na pražské Václavské náměstí podpořit tradiční demonstraci proti nezávislosti Kosova. Akce se koná každý rok na den jednostranného odtržení této jihosrbské provincie. Mezi řečníky vystoupil třeba poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Odmítáme nové Mnichovské dohody! Jsme svědky zabíjení, ze kterého profitují nadnárodní zbrojní korporace,“ řekl v projevu Foldyna. Z úst jiného řečníka zazněla věta o „zmetkovi na Hradě“. Miloše Zemana se to ale rozhodně netýkalo.

FOTO „Děvka“ Karel Schwarzenberg v korzetu. Podívejte se sami, jakou zradu mu demonstranti na Václaváku připomněli
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti nezávislosti Kosova
reklama

„Protestujeme proti porušování mezinárodního práva na Balkáně, konkrétně v jihosrbských provinciích Kosovo a Metohije,“ zahájil demonstraci aktivista, režisér a dokumentarista Václav Dvořák, který je autorem dnes již známého dokumentárního filmu Uloupené Kosovo. Manifestaci uspořádalo sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a Metohiji.

Hned zkraje akce zazněla zdravice srbského politika a předsedy Srbské radikální strany Vojislava Šešelje, který byl téměř dvanáct let vězněn tribunálem pro bývalou Jugoslávii, před rokem a půl byl propuštěn na dočasnou svobodu a dosud nedošlo k vyhlášení rozsudku.

„Přátelé srbského národa! Dovolte mi, abych vás především pozdravil a poděkoval vám za podporu našemu národu. Vaše aktivity, které pořádáte při příležitosti výročí nelegálního vyhlášení nezávislosti Kosova, každým rokem přitahují velkou pozornost srbského lidu a obzvlášť Srbů na Kosovu. Agrese NATO proti naší zemi si vyžádala více než tisíc mrtvých vojáků a policistů, přes dva a půl tisíce mrtvých civilistů a šest a půl tisíce zraněných. Takovou vojenskou agresi Evropa nepamatovala od druhé světové války. Výsledkem této agrese řízené z Pentagonu bylo systematické vyhánění Srbů z Kosova, zabíjení, únosy a obchod s lidskými orgány,“ zaznělo z pozdravu srbského politika.

Podle něho je jasné, v jaké situaci jsou Srbové, kteří se nacházejí pod vládou takového pseudostátu vedeného válečnými zločinci. „Dnes je nelegální stát Kosovo centrem obchodu s drogami a bílým masem. Jejich kriminální síť je rozšířena po všech zemích Evropy a drogy, s nimiž obchodují, končí na ulicích Prahy, Brna, Ostravy a dalších českých měst. Vše to doprovází mediální cenzura, jež má za cíl legitimizaci tohoto separatismu,“ vzkázal Čechům na manifestaci Vojislav Šešelj.

Plakát vysmívající se Karlu Schwarzenbergovi za jeho výrok, že diplomat je něco jako lehká děva, také si nevybírá partnera. (Foto: Radim Panenka)

Hlavního projevu se ujal sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, který ve své plamenné řeči kritizoval především systematické pošlapávání mezinárodního práva. „Pro nás, Čechy a Slováky, je důležité, abychom protestovali proti porušování mezinárodního práva. My jsme se stali obětí takového porušování! V roce 1938 jsme se stali obětí nestoudné Mnichovské dohody, kdy nás západní státy zradily a prodaly Hitlerovi. My nechceme, aby se v Evropě a ve světě objevovaly znovu nové Mnichovské dohody, aby byly suverénním státům ořezávány jejich hranice a ukradeno jejich území! Jsme svědky mezinárodního pokrytectví, které připustilo vznik tzv. státu Kosovo tím, že Srbsku byly uměle oříznuty hranice a vytvořena tzv. Republika Kosovo,“ burácel do mikrofonu Foldyna.

„Jsme svědky porušování mezinárodního práva téměř na celém světě, jsme svědky zabíjení, jsme svědky katastrof, ze kterých bohatnou mezinárodní korporace, které vyrábějí zbraně. Jsme svědky příchodu nové studené války a ta je postavena na porušování mezinárodního práva. Vytvářejí se pokrytecké nálady s tím, že to, co je povoleno jedněm, je zakázáno druhým, a obráceně. Proto jsme se sešli, abychom vyjádřili solidaritu srbskému lidu, abychom vyjádřili solidaritu všem lidem, kteří jsou ochotni a schopni hájit mezinárodní právo, jež si nenecháme pošlapat. To je poselství demonstrací, které zde každoročně pořádáme. Protestujeme proti porušování mezinárodního práva tím, že není dodržována rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1 244, která říká, že Kosovo je integrální součástí Srbska. Tato rezoluce platila, platí a bude platit. Stejně tak jako platilo a platí, že Kosovo je Srbija!“ řečnil poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

V průběhu demonstrace Václav Dvořák chronologicky přednesl, co předcházelo jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova, i to, co předcházelo 78 dní trvajícímu bombardování Srbska ze strany NATO. Dvořák zmiňoval jednotlivé teroristické činy kosovsko-albánské organizace UČK, která se na území Kosova podle jeho slov dostala ze sousední Albánie jako tlupa vycvičených zabijáků, kteří si říkali bojovníci za svobodu.

Důsledkem všech akcí bylo, jak dále dokumentarista vzpomínal, vyhlášení nezávislého a de facto etnicky vyčištěného státu. Zmínil i úlohu tehdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který v květnu 2008 v rámci Topolánkovy vlády prosadil uznání Kosova českou vládou. Kromě uvedených na demonstraci vystoupili s ostrým projevem mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná nebo předseda neparlamentní České strany národně socialistické Karel Janko. Ten se v projevu opřel hlavně do bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové a exprezidenta Václava Havla, kterého označil za „zmetka na Hradě“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…