FOTO Jak Patočkova redaktorka pronikla mezi antiislamisty a sbírala špínu. S falešným jménem a za peníze německé neziskovky

08.09.2018 20:09

Na webu Deník Referendum, řízeném někdejším funkcionářem Strany zelených a ČSSD Jakubem Patočkou, vychází od začátku září seriál redaktorky Petry Dvořákové. Ta pod změněnou identitou infiltrovala hnutí odpůrců islámu a krajní pravice a coby „zamlklá příznivkyně protiimigrační scény“ sbírala informace, které nyní vydává ve svém seriálu. ParlamentníListy.cz se rozhodly doplnit obrázek její investigativní přetvářky pohledem našeho zpravodaje, který ji v její roli měl příležitost poměrně detailně poznat.

FOTO Jak Patočkova redaktorka pronikla mezi antiislamisty a sbírala špínu. S falešným jménem a za peníze německé neziskovky
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petra Dvořáková alias Janderová po zamaskování
reklama

Anketa

Věříte Andreji Babišovi, když říká, že nepřipustí příchod ani jednoho nelegálního migranta do ČR?

57%
hlasovalo: 15248 lidí

„Hned, jak jsem se ocitla protimigračním aktivistům z dohledu, zamířila jsem do náhodné restaurace na záchod. Před zrcadlem jsem si nasoukala kroužek do nosu, navlékla dřevěné prsteny, rozpustila culík, jímž jsem skrývala přítomnost rozdivočelého dredu ve svých vlasech.

Zní to jako malicherné detaily. Ale s tím, jak jsem začala příležitostně vídat radikální protimigrantské aktivisty, se pro mne staly důležitou demonstrací skutečnosti, že teď jsem to zase já, antirasistka Petra Dvořáková,“ líčí hned v úvodu seriálu autorka.

Její proměna nespočívala jenom v kroužku a dredech, ale především ve vytvoření falešné identity. Nejprve na síti facebook, potom i v reálném světě, vystupovala jako Petra Janderová. A takto se několik měsíců pohybovala mezi odpůrci islámu. Její cíl byl jednoznačný – infiltrovat skupinu, kterou sama nazývá „novovlastenci“, a získat materiál, který by následně mohla odprezentovat na svém liberálně levicovém webu.

Na tento „projekt“ získal Deník Referendum grant od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a rovněž od pražské kanceláře neziskové německé nadace Friedrich-Ebert-Stiftung, pojmenované po prvním německém prezidentovi.

Protože protiimigrační scénu sleduje nejen Deník Referendum, dostala se slečna Dvořáková-Janderová do styku rovněž s jinými novináři, kteří se na tuto část politického spektra zaměřují. Za ParlamentníListy.cz je to nejčastěji náš zpravodaj a fotoreportér Vít Hassan (nedávno fyzicky napadený na akci Dělnické strany sociální spravedlnosti v Dubí).

Vít Hassan se v průběhu času poznal i s Petrou Janderovou a s jejími pokusy proniknout do antiimigrační scény. Pro ParlamentníListy.cz nyní zavzpomínal, jak tyto místy bizarní snahy probíhaly.

Text Víta Hassana je soukromým svědectvím, které jsme záměrně ponechali v syrové podobě, i s případnými osobními sympatiemi nebo antipatiemi. Je „pohledem z druhé strany“, který má dotvořit obrázek investigativního projektu Deníku Referendum.

Zbývá ještě dodat, že svůj text Vít Hassan napsal ještě předtím, než se v posledním díle svého seriálu Petra Dvořáková-Janderová zmínila i o něm. Není tedy osobním „vyřizováním účtů“.