FOTO Takto vypadá Obývák Václava Havla. Přivítá vás tam Pithart, Wollner, nebo Aňa Geislerová

17. 11. 2018 12:57

REPORTÁŽ ParlamentníListy.cz navštívily Národní třídu, kde si v rámci „Korzo Národní“ lidé připomínají výročí 17. listopad 1989, kdy padl socialistický režim.

FOTO Takto vypadá Obývák Václava Havla. Přivítá vás tam Pithart, Wollner, nebo Aňa Geislerová
Foto: JK
Popisek: 17. listopadu 2018 na Národní třídě
reklama

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38927 lidí

Nepochyboval jsem o tom, že letošní oslavy 17. listopadu 1989, tedy konce socialismu v Česku a počátku sametové revoluce, budou vzhledem k aktuální kauze premiéra Andreje Babiše (údajný dotační podvod Čapí hnízdo, syn, který měl dle svých slov být unesen na Rusy kontrolovaný Krym) budou poněkud divočejší.

Již brzy ráno jsou přípravy v okolí Národní třídy v plném proudu. V prostoru opět proběhne akce nazvaná „Korzo Národní“. Lidé si v jejím rámci mohou prohlédnout stánky některých neziskových organizací či zavzpomínat na Václava Havla.

Tomu druhému je zcela exkluzivně zasvěcen „Obývák Václava Havla“, prostor pod novou budovou Národního divadla. V něm během dneška vystoupí například Michael Žantovský, Ivan Trojan, Anna Geislerová, Martha Issová, Radek Banga, Petr Pithart či novinář Marek Wollner a dokumentaristka Olga Sommerová.

Naproti se nachází mobilní kavárna klubu FAMU a o kus dál, zaparkovaný vedle tramvajové zastávky, stojí vzdělávací autobus Ústavu pro studium totalitních režimů.

Dopoledne je ovšem tradičně Národní třída „zasvěcena“ politikům, jejich příznivcům či odpůrcům a tak dále.

A už samotný začátek pietní akce působí vyhroceným dojmem. Tajně a pod rouškou noci odnesli k pamětnímu místu své věnce věnované odkazu „sametovky“ Andrej Babiš a Tomio Okamura.  

Zjevně se chtěli vyhnout „extempore“ (pískání a velmi hlasitým projevům nesouhlasu), které by je čekaly, pokud by na místo dorazili až za světla, tedy v čase, kdy se v prostoru vyskytují  převážně jejich odpůrci.  

Jejich kytice však političtí odpůrci vyhodili a policie se nyní rozhoduje, zda bude celou věc řešit, či nikoliv.

Foto: Takhle to vypadalo u pamětního místa...

Odpor vůči Babišovi a Zemanovi na místě je až hmatatelný. „Braňme se,“ hlásá rozložitý transparent. „Babiš, největší gauner v politice od roku 1989,“ hlásá cedule jednoho z demonstrujících. „Masaryk naši demokratickou republiku přivedl na svět. Tihle ji pohřbívají,“ hlásá další poster rozmístěný demonstranty s vyobrazením Miloše Zemana a Andreje Babiše coby „hrobníků s lopatou“. „Položím život i za své děti. Pozor, chce být i naším tátou,“ hlásá další plakát s odkazem na aktuální Babišovu aféru, ve které figuruje dvojice jeho potomků.

Brzy ráno se u památníku studentské manifestace 17. listopadu objevil předseda ČSSD, první místopředseda „neoblíbené“ vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Dle informací tisku se Hamáček na místě setkal s výrazy nesouhlasu.

Foto: Skauti si na Národní třídě rozložili tábor

Kolem desáté se u památníku dle původního předpokladu měl objevit bývalý český prezident Václav Klaus.

„Byl tu už Klaus?“ zeptal jsem se jednoho z demonstrantů. Odpovědí mi byl smích a věta: „To bychom asi poznali.“ Byla to jasná narážka na to, co by asi následovalo, pokud by se Klaus u památníku objevil – pískání a verbální projevy odporu.

Krátce po desáté se místo Klause na místě zjevila dvojice ze strany TOP 09 – Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek. Lidé je převážně vítali, zatímco oba pánové poskytovali rozhovory. Pospíšil se pak před lidmi pustil do prezidenta Miloše Zemana, který se rozhodl k letošním oslavám sametové revoluce záhadně mlčet; podobně to udělal letos v létě při příležitosti srpna 1968.

Foto: Vstup do „obýváku Václava Havla“

„Miloš Zeman pohrdá Ústavou. Miloš Zeman je advokátem Andreje Babiše,“ zařečnil Pospíšil. Podle Pospíšila je nutné za zachování svobody a demokracie v České republice bojovat ústavními prostředky.

Objevil se rovněž i předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala.

Projdu Národní třídou dál a mířím kolem obchodního domu Tesco My (dříve Máj) směrem do ulice Na Příkopě. Míjím skautské stanové městečko vtipně postavené po stranách ulice, a rovněž hudební pódium, připravené pro koncertní vystoupení.

U stánků pořadatelů akce „Korzo Národní“ si lidé mohou za dobrovolný příspěvek pořídit trikolóru či červenou svíčku, nebo si také převzít detailní program celé akce: tzv. Listopadoviny. Beru si je a nahlížím.  

Foto: „Obývák Václava Havla“, zatím bez hostů...

„Už popáté slavíme svobodu na Národní třídě. Vážení čtenáři, letos už popáté chceme 17. listopadu na Národní třídě poděkovat lidem, kteří nám umožnili žít ve svobodné společnosti a stále nás učí, jak můžeme se svobodou nejlépe nakládat. Svoboda pro nás není samozřejmostí, a proto za ní na Národní třídě děkujeme,“ čtu v úvodu. Bohatý program Korza Národní 2018 zahrnuje hudbu, divadlo, pietní akt, vzdělávací program, výstavy, „Obývák Václava Havla“, pouliční program i afterparty v hudebním klubu Rock Café.

Pokračuji dál, když v tom zhruba dvacet minut po desáté se z místa pietního aktu začíná ozývat hlasitý pískot a volání „hanba“. Spěchám nazpátek a dozvídám se, že manifestující aktivisté vypískali z místa Ladislava Jakla, neúspěšného kandidáta do Senátu za Okamurovu SPD a bývalého ředitele politického odboru Kanceláře prezidenta republiky blízkého Václavu Klausovi. Klaus stále nepřišel. Namísto něj se u památníku zjevil předseda Pirátů Ivan Bartoš.   

Foto: Jeden z transparentů proti Zemanovi a Babišovi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…