FOTO Tohle musíte vidět. V Plzni vystavují obraz s názvem Kunda z Lán

16.11.2014 15:00

Do diskuze s řadou názorů ke svérázným výrokům prezidenta Zemana z Lán přispěli také umělci z Plzně. Konkrétně dva profesoři ze střední umělecké školy Zámeček - Karel Švuger a Jiří Světlík. Během několika dnů připravili na společnou výstavu v galerii Visio Art ve čtvrti Roudná dvě kontroverzní díla. Švuger se tu prezentuje obrazem Kunda z Lán, Světlík pak Vulva Laudis.

FOTO Tohle musíte vidět. V Plzni vystavují obraz s názvem Kunda z Lán
Foto: Jan Polívka
Popisek: Návštěvník u Světlíkova díla

První z děl je prodejné za 35 000 korun, druhé za 50 000 korun, přičemž autor Světlík v popisu své práce uvádí, že část ceny jde na nákup pravidel slušného chování pro prezidentskou kancelář. Galerie se tak rázem stala cílem mnoha lidí z Plzně i z dalekého okolí, včetně těch, kteří zde ještě od roku 2002, kdy tu spatřila světlo světa po velkých povodních, jež decimovaly krajskou metropoli, nebyli.

Na hrubý pytel hrubá záplata?

„Projev pana prezidenta byl myslím v neděli a ve čtvrtek potom byla vernisáž. My jsme instalovali výstavu, a protože tu byli ti dva autoři, těch se ten projev hodně dotkl. Ono se nás to dotklo a zaskočilo všechny, ale oni tak rychle zareagovali… Od neděle do čtvrtka se to tedy stihlo,“ říká galeristka Ĺubica Toušová. Podle ní jsou reakce na vystavená díla neadeakvátní, ale hlavně anonymní. „Je zajímavé, že reakce lidí, kteří diskutují anonymně a v životě výstavu neviděli, tak jsou negativní a je to úplně až k pláči. A reakce lidí, kteří přišli a viděli to celé, jak je to v tom kontextu, jsou nadšeni.“ Zájem je prý především z řad studentů, každopádně o návštěvnost není nouze, takže instalace obou děl byla i zajímavým marketingovým tahem.

Obraz Vulva Laudis od Jiřího Světlíka

Virtuální vyhrožování

„Lidi vyhrožují a nadávají jen virtuálně, anonymně, do očí nikdy nic neřeknou,“ sdělila pro ParlamentníListy.cz galeristka Toušová. „Chodí sem hodně mladých lidí z té školy, z toho Zámečku, protože to jsou ti autoři a jejich profesoři a nikdo z nich nemá problém… Vlastně pan Švuger to ani moc věšet nechtěl, já jsem ta, co má poslední slovo, co tady bude viset a co ne. Takže to jsem tam opravdu pověsila já, on byl tak napůl rozhodnutý, nebyl si jistý. Já jsem řekla, že umělci a umění se vždycky vyjadřuje a bude vyjadřovat k veškerému dění na světě.“ Mezi čtyřma očima  pak dodává, že se nějakého útoku nebojí a galerie je pojištěná.

Obraz s názvem Kunda z Lán od Karla Švugera

Jak shodně uvádějí internetové servery Deník.cz a Regionpodlupou.cz, výstava potrvá až do posledních listopadových dní. Inspirací pro obraz Kunda z Lán byl prý přímý projev prezidenta, přenášený Českým rozhlasem. Dílo Jiřího Světlíka zase reaguje na udělování státních vyznamenání u příležitostí výročí republiky.

Velmi aktivní holčičky - kočičky

Na četné žádosti čtenářů přínášejí ParlamentníListy.cz odkaz na jedno z vystoupení dívčí skupiny Pussy Riot na internetovém serveru YouTube.com, při kterém byly členky zatčeny za rušení veřejného pořádku v pravoslavném kostele.  

Čtenář, který z pochopitelných důvodů nechce být uváděn, odkazuje i na další videa a reference s tím, že nejde o žádné kočičky, ale skutečné ku..ičky, které si mimo jiné v chrámu Páně rvaly do pohlavního otvoru kuřata, a to i ta prý svobodymilovná děvčata, která jsou gravidní. Jestli toto je u těch fetek normální a jestli se za to staví i pronábožensky orientovaní lidé, pak už nad tímhle světem opravdu nemám slov…“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…