FOTO V Praze se vzpomínalo na Václava Havla

18.12.2018 19:16

REPORTÁŽ V den výročí úmrtí prvního polistopadového českého i československého prezidenta a dramatika Václava Havla se na Jungmannově náměstí v Praze uspořádala benefiční akce nazvaná Svíčka pro Václava Havla. Pieta trvala od 11 dopoledne do 18 večer.

FOTO V Praze se vzpomínalo na Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průběhu odpoledne na Jungmannově náměstí četly úryvky textů z Havlova díla, zavzpomínali pamětníci a lidé zapálili svíčku

Během vzpomínky na prezidenta humanistu se četly úryvky z jeho díla. Akce se konala již potřetí. Letos se ovšem z většiny musela obejít bez známých tváří. Minule se zúčastnila a předčítala úryvky z Havlovy tvorby řada uměleckých osobností. Zmínit lze například herce Tomáše Hanáka a Ester Geislerovou, dokonce i nynějšího senátora a někdejšího neúspěšného kandidáta na prezidenta Marka Hilšera.

Reportér redakce ParlamentníchListů.cz, který byl na místě kolem 16. hodiny, referoval o tom, že se příspěvky diskutujících nesly spíše v hlubším, filozofickém duchu: šlo o reflexe předrevoluční doby s občasným přesahem na současnou politickou situaci. V tomto ohledu byly příspěvky kritické.

Fotogalerie: - Svíčka pro Václava Havla

V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...
V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...
V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...
V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...
V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...
V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průb...

Účast byla během odpoledne sporadická. Hořící srdce utvořené ze svíček v pravé straně náměstí ovšem bylo možné jen stěží přehlédnout. Někteří kolemjdoucí se zajímali o to, čí a jaké se koná výročí.

Pietu zakončí v 18 hodin mše za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné. „Budeme rádi, když se k nám na místě připojíte krátkým zastavením, zapálíte svíčku či připojíte svoji osobní vzpomínku,“ píší organizátoři na Facebooku.

Letos se akce uskutečnila bez protestního pochodu na Hradčanské náměstí. Vzpomínkový pochod se ovšem konal a přítomen mu byl například Daniel Herman, o čemž informoval server Irozhlas.  Ovšem akce měla jiné organizátory. Pietu pořádalo nově vzniklé občanské hnutí Politika a svědomí.

V minulosti Svíčka za Václava Havla proběhla pod hlavičkou organizací East European Information Centre a Kaputin. 

Účelem zapsaného spolku East European Information Centre je „šíření pravdivých a objektivních informací o událostech ve východoevropském regionu, zvláště pak se zaměřením na ruskou rozpínavost v Evropě a agresi na Ukrajině“, lze se dočíst v obchodním rejstříku. Rovněž se lze dočíst, že krátkou dobu byl místopředsedou této organizace i známý aktivista Tomasz Peszynski.

Členem spolku Kaputin je pak známá tvář Otakar Van Geemund (nedávno proslul tím, že během letošního výročí událostí na Národní třídě 17. listopadu 1989 vyhodil do odpadkového koše květiny, které k pietnímu místu přinesli Babiš, Zeman a Okamura).   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba na Babiše? Tajná nahrávka i o něm: Tajné peníze této politické straně

8:41 Bomba na Babiše? Tajná nahrávka i o něm: Tajné peníze této politické straně

Slovenský investigativní novinář Marek Vagovič ze serveru Aktuality.sk ukázal, kam až sahají dlouhé …