FOTO Vyhoďte je! Ne, vy vypadněte! Občané si došlápli na Kliniku v Praze. Policie měla práci, víme více

27.06.2018 11:47

Okolo Kliniky bylo zase horko. Tentokrát nejde o Jiřího Marii Ferynu. Nyní za tím stál protest proti centru Klinika jako takovému, který zorganizovala pražská pobočka hnutí SPD přímo před zmiňovaným squatem. Členům strany se nelíbí, že levicoví aktivisté stále bez povolení okupují budovu, která je v majetku Správy železniční a dopravní cesty. Na akci musela kvůli násilnostem zasáhnout policie. SPD chce peticí dotlačit radnici k tomu, aby budovu Kliniky koupila a „klinikáře“ z ní vyhnala. Na místě by měl vyrůst dům pro seniory.

FOTO Vyhoďte je! Ne, vy vypadněte! Občané si došlápli na Kliniku v Praze. Policie měla práci, víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petiční stánek SPD za zrušení squatu Klinika a jeho přeměnu na dům pro seniory. Před budovou Kliniky se sešli její odpůrci i zastánci

Na svém facebooku zveřejnila pražská pobočka SPD informaci, že v úterý odpoledne došlo k happeningu před squatem Klinika. Ve zprávě se uvádí, že za hodinu nasbírali více než sto podpisů na petici za zrušení Kliniky a její přestavění na dům pro seniory s denním stacionářem. Akce byla podle dojmu pražské SPD úspěšná.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10343 lidí

Na akci se ovšem nesešli jen ti, kterým Klinika vadí. Před „svou“ Kliniku vyšlo na třicet těch, kterým se projekt líbí. Dle vyjádření pražské SPD šlo převážně o osoby, které v ní bydlí. Obě strany si čile vyměňovaly názory, nezůstalo pouze u slov, ale jeden ze squaterů měl přejít i k činům. Jak se píše ve sdělení pražské SPD: „Na začátku akce byl napaden člen SPD jedním squaterem, strhl mu z uší sluchátka a rozšlapal. Přítomná policie incident ukončila. Oba přítomné odvedla na služebnu policie.“

Na celou věc reagovalo i Autonomní sociální centrum Klinika na své stránce Facebooku. Z přiloženého komentáře a fotografií je zřejmé, že šlo o pokus celý happening SPD parodovat. Jeden z aktivistů Kliniky je zde ve škrabošce Tomia Okamury a na plynovém vařiči připravuje pro kolemjdoucí arabský chléb. Celou věc zakončuje Klinika hashtagem „Společněprotidemenci“. Tomia Okamuru počastovali termínem „Führer“.

Autonomní sociální centrum Klinika se naposledy stalo objektem zájmu médií před začátkem června, když vyšlo najevo, že transgender aktivista Jiří Marie Feryna se měl(a) dopustit v objektu Kliniky dvojnásobného znásilnění. O případu informovalo feministické sdružení SdruŽeny. Starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) kvůli tomu podal na Ferynu trestní oznámení.