Facka České televizi? Pravomocně odsouzena za urážku vědkyně

04.07.2024 13:28 | Monitoring

Advokát Tomáš Nielsen se raduje. Městský soud v Praze totiž rozhodl, že Česká televize se musí omluvit imunoložce Zuzaně Krátké za pořad Newsroom, v němž ji a Zdravé fórum lživě označila za antivaxery, dezinformátory a šiřitele nebezpečných výmyslů. Nielsen to zveřejnil na sociální síti.

Facka České televizi? Pravomocně odsouzena za urážku vědkyně
Foto: Archiv Tomáše Nielsena
Popisek: Advokát, zakladatel Zdravého fóra Tomáš Nielsen

„Městský soud v Praze právě rozhodl, že se Česká televize musí omluvit RNDr. Zuzaně Krátké za pořad Newsroom, v němž ji a Zdravé fórum lživě označila za antivaxery, dezinformátory a šiřitele nebezpečných výmyslů. Po doručení bude rozsudek pravomocný. Průběh řízení popíšu podrobněji. Nyní si užíváme příjemné satisfakce,“ poznamenal advokát Tomáš Nielsen na sociální síti.

V reportáži vysílané 5. 12. 2021 byla občanská iniciativa Zdravé fórum prezentována názvem, logem a dokonce i tvářemi jejich zástupců (například advokáta Tomáše Nielsena, který stížnost podával, nebo doktorky Zuzany Krátké) jako typický příklad „antivaxerských skupin“ a „šiřitelů nesmyslů a dezinformací“.

„Dezinformace jsou teď extrémnější než v minulých vlnách, říkají o vyhrocené situaci v Česku i ve světě námi oslovení odborníci. Proč lidé pořád věří falešným zprávám? Kdo jsou ti, kdo je šíří?“ Takto moderátorka v roce 2021 uváděla reportáž nazvanou Covidové dezinformace.

Jednalo se o obsáhlou reportáž o stopáži osmnáct a půl minuty. Hovořilo v ní několik analytiků, například Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost vysvětloval, že „ty dezinformační příběhy jsou pořád stejný“ a bylo to prostříháváno rozhovory s odpůrci covidových opatření, kteří ze všech rozhovorů vycházeli negativně. Reportáž byla vyšperkována citáty ze sociálních sítí, obvykle v délce jedné věty, bez uvedení kontextu.

NEWSROOM ČT24 5. 12. 2021

V tomto rámci byla prezentována i skupina Zdravé fórum. Redaktorka Kateřina Šalounová ji prezentovala jako jeden z „kanálů“, kterými se dezinformace dostávají k lidem. Zdravé fórum dostalo čestné místo na ilustračním obrázku za redaktorkou, když hovořila o dezinformačních webech, řetězových mailech a „pseudolékařských organizacích“. Ty prý dennodenně plní éter lžemi a nepravdami o covidu.

A pak ji redaktorka popsala přímo: „A ještě jeden příklad, Zdravé fórum. Mezi své příznivce šíří třeba nebezpečný výmysl, že třetí dávka očkování je zbytečná,“ uvedla redaktorka se záběry na imunoložku Zuzanu Krátkou ve screenu článku ParlamentníchListů.cz.

Ve zmíněném textu imunoložka RNDr. Krátká komentovala aktuální zjištění o kratší době působení covidových vakcín, než se předpokládalo. A doslova uvedla: „V této chvíli existují práce, které tvrdí, že 12 dní po aplikaci třetí dávky mají očkované skupiny méně infekcí než neočkované. S netrpělivostí čekáme na další publikace. Problém je v tom, že to, co pravděpodobně náš organismus chrání, je prodělání infekce, ať už před, nebo po očkování. Při kontaktu s virem – ale ne při očkování – dojde k aktivaci slizniční imunity, k tvorbě sekrečního IgA, k vytvoření pestřejší škály protilátek a k aktivaci většího počtu typů T lymfocytů. Díky této pestrosti jsou pak lidé odolnější i proti jiným variantám koronaviru. Opakovaná aplikace staré vakcíny nic nového organismus nenaučí.“

Tedy nikoliv, že třetí dávka je zbytečná, ale že by bylo lepší, aby se při její aplikaci nejednalo o „starou vakcínu“. I vakcíny proti covidu se totiž liší, aktuálně se vyvíjí vakcína zaměřená na variantu omikron. Současně imunoložka zdůraznila, že pro rizikové skupiny a další ohrožené je třetí dávka určitě prospěšná.

Redaktorka ČT si ale její slova interpretovala tak, že třetí dávka je zbytečná a udělala z toho „nebezpečný výmysl“.

A pokračovala dalším výčtem, co Zdravé fórum páchá: „A také e-mail, který nabádá k nahlašování těch, kteří jejich lži vyvracejí. Některá videa Zdravého fóra cenzuroval už i YouTube. Pro další sporná proto používají alternativu – NášTube. Prostor k šíření dezinformací je ale prakticky nekonečný,“ zakončila redaktorka ČT. V záběrech se objevily i fotografie dalších aktivních členů Zdravého fóra.

Advokát Nielsen podal za tuto reportáž stížnost k Radě ČT. Ta se dostala k jejímu projednávání až na červencovém zasedání v roce 2022, protože si vyžádala stanovisko tvůrců reportáže. Vedoucí Redakce plánování a analýz ČT v této reakci hájil označení Zdravého fóra za antivaxerské a dezinformační tím, že Ministerstvo školství na svém webu polemizovalo s některými texty Zdravého fóra, které zpochybňovaly testování žáků ve školách. Dále argumentoval stanovisky některých neziskových organizací, které označily stránky Zdravého fóra jako dezinformační. Obhajobou reportáže však u radních neuspěl.

„Rada ČT konstatovala, že pokud Česká televize označí někoho jako dezinformátora, jako učinil pořad Newsroom ČT24 iniciativu Zdravé fórum, je nutné věc doložit. Tím, že doloženo nebylo nic, a navíc ani nebyl dán prostor poškozeným osobám zveřejněným v reportáži a osočeným z dezinformátorství k jejich vyjádření, byl porušen Kodex ČT. Konkrétně došlo k porušení článku 5.3 Kodexu České televize, kde se klade důraz na to, aby aktérům událostí byl v publicistických pořadech dáván ucelenější prostor k vyjádření argumentů, jimiž zdůvodňují své postoje,“ vysvětlil tehdy pro ParlamentníListy.cz předseda Rady ČT Pavel Matocha.

„Je naprosto neakceptovatelné, aby pomluvený či negativně zobrazovaný subjekt, zejména v případech tak citlivých, jako je v současnosti obvinění z šíření dezinformací, nedostal v daném pořadu prostor k vyjádření s odůvodněním na malý časový prostor reportáže, jako se to stalo v případě reportáže v pořadu Newsroom ČT24, na niž si pan doktor Nielsen oprávněně stěžoval,“ dodal Pavel Matocha s tím, že Rada ČT požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby jí do 20. srpna 2022 sdělil, jaké z uvedeného závěru Rady ČT vyvodil důsledky, a to jak směrem k autorům reportáže, tak směrem k osobám zmíněným v reportáži. Celý případ však následně skončil až u právě zmiňovaného soudu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Taky jsteč sin všimli, jak chlapi z čt24 utíkají. Teď si tam tam nasadili mladé poslušné holčiny, které ani pořádně neumějí mluvit správně česky., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseprozíravýobčan , 04.07.2024 17:24:11

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Voják na šíření nenávisti.“ Vláda dostala vynadáno za Foltýna

17:24 „Voják na šíření nenávisti.“ Vláda dostala vynadáno za Foltýna

Novinářka Alena Maršálková v rozhovoru pro Svědomí národa velmi zkritizovala současnou vládu Petra F…