Fedor Gál nám prozradil, proč podepsal důraznou petici proti Putinovi

04.08.2014 15:40

Výzvu adresovanou politikům Severoatlantické aliance a dalších zemí, která má varovat před „imperiálním jednáním Ruska“, podepsali v Česku například europoslanec Jaromír Štětina, hudebník David Koller, režisér Václav Marhoul, sociolog Fedor Gál, či bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „Podobné petice zcela jistě nemají žádný vliv na skutečné dění v Rusku a na Ukrajině, ale pro signatáře mají psychohygienický smysl,“ přiznal v rozhovoru ParlamentníchListů.cz Fedor Gál.

Fedor Gál nám prozradil, proč podepsal důraznou petici proti Putinovi
Foto: Vitalplus.cz
Popisek: Filozof, sociolog, nakladatel a někdejší československý i slovenský politik Fedor Gál

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108011 lidí

Mnoho umělců a známých lidí z veřejného života podepsalo petici Odvahu a vůli s podtitulem Je třeba vidět Rusko realisticky, která politiky Severoatlantické aliance a dalších zemí vyzývá k tomu, aby reagovali na mezinárodní politické scéně. Tuto petici jste podepsal i vy. Mají takové občanské aktivity podle vás vůbec nějaký smysl?

Omezený a spíše psychohygienický („nemlčel jsem!", může si říct signatář). Zcela jistě nemají žádný vliv na skutečné dění v Rusku a na Ukrajině.

K petici více ZDE.

Co si vlastně myslíte o roli Ruska v ukrajinské krizi?

Na základě informací z veřejných zdrojů si myslím, že Rusko, kterého je symbolem Putin, aktivně podporuje proruské separatisty (logisticky, zbraněmi, bojovníky, propagandou).

Evropská unie a USA minulý týden zpřísnily sankce vůči Rusku za jeho roli v konfliktu na Ukrajině. Evropa navíc rozšířila okruh společností a lidí, kteří mají zákaz vstupu do Evropské unie. Myslíte si, že jsou nějaké sankce EU a USA k něčemu dobré, že mají smysl? Měly by být případně - dle vašeho pocitu - přísnější?

Sankce EU a USA mají smysl. Ukazují, že v otázkách vojny a míru se naše civilizace - i když opožděně - dokáže oprostit od úzce pragmatických postojů. Pokud jde o jejich konkrétní podobu, necítím se být v této oblasti odborníkem.

Čeští politici se přou o to, zda tyto sankce vůbec nějak postihnou Rusko, nebo spíše budou mít dopad na EU. Podle některých levicových politiků jsou sankce proti Rusku zcela mimo - prý spíše více postihnou země EU a prohloubí tak hospodářskou a ekonomickou krizi v těchto zemích, nežli že by nějak výrazně uškodily ekonomice Ruska. Jaký na to máte názor?

Viz má předchozí odpověď. Máme spíše problém s hodnotovou zakotveností než s hospodářskou a ekonomickou krizí.

Jak se podle vás bude konflikt na Ukrajině vyvíjet? Myslíte si, že hrozí ještě větší ozbrojené konflikty, případně celá krize skončí válkou?

Válka už probíhá. Jak se bude vyvíjet, nemám tušení. Můžu jenom říct, co si přeji: mír a nezávislou Ukrajinu.

Jsou podle vašeho názoru vyjádření českých politiků ohledně ukrajinské krize v pořádku?

Co máte na mysli českými politiky? Je to názorově velice heterogenní parta a navíc někteří své názory mění dle momentální situace. Své postřehy k tomu jsem uvedl výše, což by mohlo znamenat, že jsou mi blízké od českých politických vůdců takové pohledy na věc, které mám já. Jména si jistě čtenář bude umět dosadit i sám.

Kdo je Fedor Gál? Je to slovenský politik, sociolog, prognostik a podnikatel židovského původu. V roce 1972 vystudoval Chemicko-technologickou fakultu SVŠT v Bratislavě. V roce 1977 ukončil svoji vědeckou přípravu ze sociologie na Sociologickém ústavu Slovenské akademie věd (kandidatura věd), v roce 1992 se stal doktorem ekonomických věd na Vysoké škole ekonomické v Praze. V období existence ČSSR patřil k známým disidentům. V průběhu sametové revoluce se stal spoluzakladatelem hnutí Verejnosť proti násiliu (VPN), vedl Koordinační centrum VPN, později se stal předsedou tohoto hnutí a poradcem Federální vlády ČSSR. O několik let později se stal spolumajitelem soukromé televize Nova, roku 1995 založil v Praze knižní vydavatelství GplusG. Je členem Židovské obce v Děčíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…