Feťácký bordel a kravál, který nelze vydržet. Do klidné čtvrti přibyla ubytovna hrůzy a lidé se bouří. Celostátní zákrok proti „nepřizpůsobivým“?

29.08.2017 4:43

REPORTÁŽ Fetování, vloupání do bytů za bílého dne, nepřetržitý večerní hluk a někdy i napadání sousedů – to všechno musí nyní snášet obyvatelé ulic v jedné z částí Moravské Ostravy nedaleko centra. V kdysi poklidné lokalitě s dražšími činžáky a upravenou zelení totiž vznikla ubytovna pro sociálně slabší. Její pražský majitel inkasuje poplatky za bydlení od tamního úřadu práce, což je vlastně část dávek, které dostávají jeho nájemníci. K tomuto dost rozšířenému problému ubytoven pro nepřizpůsobivé se vyjádřil i poslanec Zdeněk Soukup (ANO), který je členem sněmovního výboru pro sociální politiku. „Co s ‚nabušenými‘ jedinci, kteří zevlují celý den a večer, kdy řádní lidé odpočívají po práci, se začnou veselit?“

Feťácký bordel a kravál, který nelze vydržet. Do klidné čtvrti přibyla ubytovna hrůzy a lidé se bouří. Celostátní zákrok proti „nepřizpůsobivým“?
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ubytovna Sadová

Slušným obyvatelům čtvrti v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz už došla trpělivost a zaslali petici své starostce, v níž žádají o zrušení „ubytovny hrůzy alias drogového doupěte“, jak objekt v Sadové ulici v dokumentu nazývají. V protestu, který podepsalo asi 300 lidí, se například uvádí: „Trápí nás enormní nárůst vloupání, krádeží, vyhrožování i přepadávání, a to zejména v posledních dnech, kdy jsme zaznamenali zvýšenou aktivitu agresivních narkomanů v okolí ubytovny na Sadové číslo 12. Nepřizpůsobiví se pokoušejí vloupat do bytů v přízemí i v prvních patrech a neodrazuje je ani přítomnost majitelů bytů. Zdrogovaní, loupeživí feťáci se pak ještě těmto lidem vysmívají a trousí poznámky typu – však se nevidíme naposled.“

Situace se v problémové čtvrti Moravské Ostravy vyhrotila zvláště v posledním roce, kdy se do objektu začali ještě houfněji stěhovat další problémoví obyvatelé a jejich počet nyní neustále narůstá. Lidé z okolních lokalit jsou z toho zoufalí.

Anketa

Na čí straně sporu mezi premiérkou Polska a prezidentem Francie stojíte?

hlasovalo: 12883 lidí

„Večer vůbec nevycházím, protože mám strach o svoji bezpečnost, a moje dcera, pokud si někam později vyjde, nechává se zavézt taxíkem až ke dveřím našeho domu. Je to strašné, okolo půlnoci každodenní hluk – vyřvávání těch nejhrubších nadávek, hlasitá hudba, feťáci vyhazují stříkačky z oken a také odpadky, na ulici před ubytovnou potkáváte různá individua, ze kterých máte husí kůži. Často tam bývá kolem domu hrozný nepořádek. Já jsem volala policii už mnohokrát, takže teď, když se něco venku semele, raději už požádám sousedy, aby ji informovali. Myslím si, že večer a v noci by tu měla daleko častěji hlídkovat policie nebo městští strážníci. Petici jsem samozřejmě podepsala. Jako jediné rozumné řešení vidím zrušení ubytovny v naší čtvrti,“ prohlásila elegantní padesátnice Vendula, která bydlí v domě několik desítek metrů od děsivého penzionu. Její slova pak potvrdila i číšnice, která obsluhuje v pizzerii Slunečnice, jež stojí hned vedle ubytovny.

„Na začátku roku tady našli dokonce mrtvolu, kravál je od večera prakticky nepřetržitý. Hosté se k nám bojí chodit, protože se kolem poflakují feťáci, kteří jsou často agresivní. Své nádobíčko, včetně odpadků, nám házejí do popelnic, které máme věčně přeplněné. Slyšela jsem i stížnosti na poškozování zaparkovaných aut. K nám, díky Bohu, moc nechodí, je tu pro ně příliš draho; akorát jedna mladá žena si tu nedávno naporoučela za pětistovku a pak nezaplatila. Přivolaní strážníci nemohli s ní moc udělat, poradili mi, ať to vymáhám soudně, ale to bych prodělala ještě víc, z takových lidí peníze těžko dostanete. Policie by u nás měla hlídkovat častěji a udělat na ubytovně čas od času šťáru,“ stěžovala si servírka. Ta si myslí, jakož i řada dalších lidí v okolí Sadové, že se v kontroverzním penzionu buďto přímo vyrábějí, nebo alespoň prodávají drogy.

Radnice se snaží pomoci, naráží ale na nedokonalé zákony

Vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz má snahu s nebezpečnou situací něco udělat. I přes prázdniny se proto sešla městská rada, která rozhodla, že alespoň omezí nárůst dalších nepřizpůsobivých nájemníků do Sadové, protože zrušit či přestěhovat ubytovnu není v jejich moci. „Po obdržení petice jsem svolala radní a domluvili jsme se, že budeme usilovat podle novely zákona o hmotné nouzi o vyhlášení oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. To by na okolí Sadové sedělo, protože právě tam se jedná o narušování veřejného pořádku a výskyt osob pod vlivem drog, jak se uvádí v podmínkách zmíněné legislativní normy. Pokud se to podaří, budeme moct prosadit opatření, kdy případným novým nájemníkům ubytovny na Sadové se už nebude vyplácet příspěvek na bydlení, a to by mohlo významně omezit počet ubytovaných. S majitelem penzionu jsme v kontaktu a ten třeba nechá čas od času uklidit okolí domu, ale chování nájemníků nehodlá řešit. Budeme proto také apelovat na zvýšení pochůzkové činnosti městské policie,“ informovala starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová.

Proč může vedení samospráv podniknout jen dílčí kroky a nemá šanci celý problém definitivně vyřešit v celé jeho šíři, vysvětlila pro ParlamentníListy.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová: „Bezmála čtyři roky jsme pracovali na přípravě zákona o sociálním bydlení. Bohužel poslanci a poslankyně z pravicové opozice ruku v ruce s hnutím ANO zamezili jeho projednání na půdě Sněmovny. Právě tento zákon by obcím dal jasné možnosti a kompetence, jak podobné situace řešit. Zároveň ale připomínám, že od léta začala platit novela zákona o hmotné nouzi, která mimo jiné říká, že dlouhodobě nezaměstnaní, kteří si aktivně neshánějí práci a odmítnou si přivydělat v rámci veřejné služby, jsou na dávkách výrazně kráceni.“

Poslanci: Chtělo by to tvrdý zákon na kriminální živly, které pobírají dávky

I přes prohlášení ministryně se z řad politiků či úředníků v souvislosti s ostravským případem ozývají hlasy, že by se měla přijmout taková legislativa, aby se kriminálním živlům, které nemají zájem pracovat a ještě páchají trestnou činnost, pozastavily sociální dávky. Například poslanec Jaroslav Zavadil (ČSSD), který je předsedou výboru pro sociální politiku Parlamentu ČR, se nechal slyšet, že takový zákon by ihned podepsal. Ovšem, že v současné době, tedy před volbami, už nebude mezi zákonodárci patřičná vůle ani čas něco podobného vytvořit. Daleko obšírněji se pak k problému vyjádřil poslanec Zdeněk Soukup (ANO), který je rovněž členem sněmovního výboru pro sociální politiku.

„Neznám větší město, které by nemělo s ubytovnami problém. Tam, kde jsou, to připomíná pověstné no-go zóny. Máslo na hlavě máme my, zákonodárci. Jako já muzikant se nemohou však tvářit ani místní samosprávy a úřady státní správy. Radnice se vesměs „zbavily“ nepohodlného bytového fondu a také odpovědnosti za ubytování sociálně slabších obyvatel. Tu na sebe ochotně vzali soukromí majitelé ubytoven, které vyrostly jako houby po dešti. Do karet jim hraje také hojně využívaný instrument „zvláštního příjemce“, kdy státní sociální příspěvky na bydlení a doplatky na bydlení jdou přímo do rukou majitelů ubytoven. To je v zemi, kde si nepoctivci s placením moc velkou hlavu nedělají, opravdu velkorysý dar. Jak se majitelé za to odvděčili? V podstatě si diktují ceny za ubytování a utěšeně svůj byznys rozšiřují – lákají do svých ubytoven nepřizpůsobivé z celé republiky. Až nás postihne uprchlická krize, bude to byznys internacionální,“ konstatuje Zdeněk Soukup.

Ubytovna Sadová. Foto: Jan Štěpán

S nepřizpůsobivými příjemci dávek je problém – mají většinou mnoho dětí

Poslanec Soukup pak v podstatě souhlasí s většinovým názorem veřejnosti, že pokud chce někdo dostávat dávky, musí mít snahu získat zaměstnání a nepáchat kriminalitu; jenže tato idea mnohdy naráží, podle jeho slov, na nepochopení ombudsmana a řady neziskovek.

„Nikdo by neměl v podstatě dostat zadarmo bydlení i další sociální pomoc, výjimku tvoří zdravotně postižení, senioři a samoživitelky.  Každá sociální dávka by měla být vázána nikoliv na povinnost, ale na ochotu pracovat. Chceš dávku v hmotné nouzi? Ano, ale přijmeš nabízené stálé zaměstnání, anebo alespoň účast na veřejně prospěšných pracích či na veřejné službě. Když se budeš práci vyhýbat, nedostaneš nic. Je tu ale problém – ti nabušení tatínkové, kteří zevlují celý den z oken a večer, kdy ostatní řádní lidé odpočívají po práci, ti nabušenci se začnou veselit. Vystěhovat je, anebo jim sebrat dávky? Vždyť oni přece mají děti. Těch se rodí v jejich rodinách mnohem víc než ve většinové populaci. Děti z parazitujících rodin většinou následují příklad svých rodičů. Vytváří se a sílí generace lidí, kteří nikdy nepracovali a pracovat nehodlají. Ve výboru pro sociální politiku i na širším plénu pochopitelně zaznívají návrhy, jak skončit s touto vyděračskou politikou, která není ničím jiným než úplatkem většinové společnosti za relativní sociální smír. Ovšem ve většině případů narazíme na úřad ombudsmanky Šabatové, na povyk neziskových organizací, případně na verdikt Ústavního soudu. Práci přece nikdo nemůže nařizovat – jinak je to otrocká práce, na ubytování a na životní standard má nárok kdokoliv, aniž pro to hne prstem. To je přece dáno Ústavou, Chartou lidských práv a množstvím dalších úmluv. Já osobně se domnívám, že tyto dokumenty vznikly a jsou poplatné určité době. Neodpovídají současným společenským potřebám. Vyvolal jsem na půdě Sněmovny rozpravu na téma ustavení Stálé komise pro Ústavu a závazné mezinárodní úmluvy. Závěr jednání byl takový, že by se touto záležitostí měla zabývat až nová Sněmovna,“ doplnil ještě Zdeněk Soukup.

Pro signatáře protestní ostravské petice má potom poslanec ještě jednu radu. Ať dávají hlasy v nastávajících volbách takovým svým zástupcům, kteří budou pro to, aby sociální dávky byly u mladých a zdravých lidí podmíněny ochotou pracovat, a kteří dají také obcím do rukou možnost odmítnout obtížné sousedy. Prostě těm, jež budou vytvářet zákony pro většinu slušných lidí...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …