Fiala dá univerzitám méně peněz na studenty. O pět procent

07.06.2012 22:37

Do prvních ročníků vysokých škol by od září mělo nastoupit téměř o deset procent méně studentů než v tomto akademickém roce, ministerstvo školám na víc nedá peníze. Celkem zaplatí ministerstvo školám o pět procent studentů méně. Úřad to dnes sdělil v tiskové zprávě. Ministerstvo bude školám peníze rozdělovat podle kvality vzdělávání. V roce 2013 by přitom univerzity mohly dostat celkově stejné množství peněz jako letos, čekaly pokles.

Fiala dá univerzitám méně peněz na studenty. O pět procent
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství

"Vysoká škola nemusí respektovat limit stanovený ministerstvem a případné nadlimitní studenty pak hradí z vlastních zdrojů," uvedl náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Ministerstvo dohaduje tyto limity se školami každý rok, zohledňuje přitom i demografickou křivku a kvalitu vzdělávání na jednotlivých školách. Poté každé univerzitě určí, kolik studentů jí zaplatí.

Zvýší se kvalita VŠ

Podle rektora Univerzity Karlovy a předsedy České konference rektorů Václava Hampla tak dostanou školy nástroj, jak brzdit nárůst počtu studentů, a budou se moci víc soustředit na kvalitu. Dříve prý totiž byly univerzity penalizovány, pokud nenabraly přesně dohodnutý počet studentů, a tak raději přijímaly o něco víc uchazečů.

Na dnešním setkání rektorů také ministr Petr Fiala šéfům univerzit sdělil, že rozpočet univerzit by v roce 2013 mohl být zhruba stejný jako letos, tedy asi 21 miliard korun. Původně se přitom školy obávaly poklesu o více než dvě miliardy.

Pokud by se v roce 2013 podařilo udržet rozpočet vysokých škol ve výši letošního roku, díky snížení počtu studentů by státní příspěvek na jednoho vysokoškoláka vzrostl. "Ministerstvo školství je přesvědčeno, že tento krok, společně se stabilizací rozpočtu vysokých škol, povede ke zvýšení kvality vysokoškolského studia," uvedl úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…