Fiala potvrdil: Půjdu za Zemanem. Covid? Nechám to na odbornících. Padlo, kdy se nová vláda ujme vesla

26.11.2021 12:05

Předseda ODS a příští premiér předstoupil před novináře, potvrdil jim, že bude v neděli jmenován předsedou vlády a popsal, co musí přijít dál.

Fiala potvrdil: Půjdu za Zemanem. Covid? Nechám to na odbornících. Padlo, kdy se nová vláda ujme vesla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Já chci potvrdit tu informaci, že moje jmenování by mělo proběhnout v 11 hodin v neděli v Lánech. Byl jsem od včerejšího večera v intenzivním kontaktu s kanceláří Hradu a s panem kancléřem Mynářem,“ uvedl Fiala ve vysílání veřejnoprávní televize.

Předpokládá, že během jmenování budou dodržena všechna nutná hygienická opatření. „Kancelář Pražského hradu mě informovala, že je v intenzivním kontaktu s hlavní hygieničkou a bude postupovat podle jejích pokynů,“ ujistil diváky České televize Fiala. Ale jak přesně budou hygienická opatření vypadat, to nechtěl komentovat. V tomto se prý plně svěřuje do rukou odborníků.

Věří také, že v neděli dojde na diskusi o ministrech, aby byla co nejdřív jmenována celá vláda. „Musí být jasně stanoveno datum, kdy ty rozhovory skončí a kdy bude jmenována celá vláda. Vidíme tu současnou situaci, vidíme, jak ji stávající vláda řeší. Proto je potřeba, aby nová vláda byla co nejrychleji,“ zdůraznil Fiala.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nikoli poprvé také konstatoval, že on a jeho kolegové jsou připraveni převzít vládu již od 16. ledna a až ji opravdu převezmou, začnou řešit nejen covidovou krizi. V tuto chvíli je to odpovědnost stále vlády premiéra Andreje Babiše.

Také jakkoli odmítl komentovat, kde se mohl prezident nakazit koronavirem. „Asi už jste si u mě zvykli, že když k něčemu nemám informace, tak to nekomentuji,“ pravil Fiala.

Nejpozději v pondělí dopoledne prý bude jasno, kdo se místo Věslava Michalika (STAN) stane ministrem průmyslu.

„My jsme od počátku přesvědčeni, že by se dalo postupovat i bez nouzového stavu. Nakonec takový byl i výsledek jednání vlády z hejtmany. My to vládě nebudeme komplikovat, ale pevně doufám, že tu brzy bude vláda nová. Já nechci, aby to takto pokračovalo, kdy se v pátek řekne, že nouzový stav nebude, ale v pondělí už zazní, že to nelze vyloučit. Takhle opravdu nelze vládnout,“ upozornil Fiala.

„Zmatek si nemůžeme dovolit, protože ta situace s covidem je nesmírně obtížná. Ale nemluvme jenom o covidu. Jsou i další věci, které covid překrývá, jako jsou ceny energií, a jaké je třeba okamžitě řešit,“ zdůrazňoval předseda ODS.  

Nakonec konstatoval, že předpokládá, že bude jmenována vláda jako celek tak, jak bude navržena a že žádný kandidát nedostane červenou stopku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…