Fiala umí věci zařídit, myslí si 7 procent příznivců ODS

20.09.2021 12:31

Komentátor David Klimeš se zaměřil na serveru Aktuálně.cz na vyzyvatele Andreje Babiše (ANO) v nadcházejících volbách. Podle jeho slov každému něco důležitého chybí, a tak premiér stále může živit naději na obhajobu křesla.

Fiala umí věci zařídit, myslí si 7 procent příznivců ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Klimeš se ve svém komentáři odvolává na data nashromážděná výzkumnou agenturou Behavio. Ta ukazují, že premiéra za slušného a poctivého považuje jen 22 procent příznivců ANO. „Žádný jiný z politických lídrů na tom není v tomto ohledu tak mizerně. Ivana Bartoše za poctivce považuje více než polovina těch, kdo přejí Pirátům, Petra Fialu pak téměř polovina lidí, kteří uvažují o tom, že dají hlas ODS. I Tomio Okamura platí za slušňáka minimálně u dvou pětin fanoušků SPD,“ podotkl Klimeš a dále se zaměřuje na to, jak se vyprofilovali lídři obou opozičních koalic.

„Byl by div, kdyby si u profesora Petra Fialy lidé nevšimli jeho vzdělanosti. Dle příznivců celé koalice Spolu je i slušný a poctivý. Jenže vyzařuje také dojem, který pro lídra představuje hotovou katastrofu. Jen sedm procent lidí nakloněných občanským demokratům si myslí, že dokáže zařídit, co je potřeba. A pouze každý desátý z této skupiny voličů souhlasí s tím, že předseda ODS a kandidát na premiéra se zajímá o problémy běžných lidí. Že by byl rázný a rozhodný, si pak už nemyslí vůbec nikdo,“ konstatuje Klimeš. 

Zároveň považuje za pozoruhodné to, že lídr Pirátů Ivan Bartoš nejvíce v očích lidí boduje svou schopností se dohodnout. „Obdivuje to na něm 62 % těch, kdo uvažují o tom, že by mu odevzdali hlas. A špatně si v tomto ohledu nevede ani u přívrženců dalších partají. Přitěžuje mu ale voličské přesvědčení, že toho má málo za sebou. Jen podle pětiny svých vlastních fanoušků už po sobě v životě zanechal nějakou viditelnou stopu,“ uvedl Klimeš. 

„Za povšimnutí rovněž stojí, jak oba lídry vnímají příznivci stran, které jsou součástmi opozičních koalic, ale nemají vlastního premiérského kandidáta. Je zřejmé, že efektivitu a rozhodnost u Petra Fialy postrádají přívrženci všech partají sdružených v trojbloku Spolu. Což přináší někdy až absurdní zjištění, že lidé, kteří uvažují o volbě konkurenčních starostů, vnímají předsedu ODS jako ráznějšího člověka, než ti, kdo přejí spřízněným lidovcům. Cosi podobného lze pak vypozorovat i v opačném gardu: V některých ohledech věří vrchnímu Pirátovi více fanoušci lidovců než koaličních starostů,“ zmínil v závěru Klimeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporné! Koňská hlava v posteli? Mafie!“ Vondráček tajně u Zemana. Václav Moravec se neudržel. A nejen on

10:11 „Odporné! Koňská hlava v posteli? Mafie!“ Vondráček tajně u Zemana. Václav Moravec se neudržel. A nejen on

Ústřední vojenská nemocnice se ostře ohradila proti chování hradních úředníků. Zdá se, že hradní kan…