Fialova „naděje“ a „máte se dobře“: Máslo, vejce, cukr. Celé jinak

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
29.12.2023 10:10 | Analýza

Premiér Petr Fiala (ODS) svůj vánoční projev pojal značně optimisticky a příští rok označil za „rok naděje“. Zatímco na občany apeloval, že do roku 2024 „musejí hledět s optimismem“, se však lidé v rámci prosincového průzkumu ČSÚ vyjádřili přesně opačně a ukazatel důvěry v českou ekonomiku zamířil nejníže od začátku roku. Třetina domácností uvádí, že sotva vyjde se svými finančními prostředky a stále více lidí si myslí, že u nás ještě bude hůř. Není to poprvé, co premiér slaví, zatímco realita tak radostná není. V půli prosince jej potěšila zpráva o kupní síle Čechů, jak se mají dobře Měla však háček. Museli byste svůj celý výdělek utratit jen za máslo, vejce, cukr nebo citrony.

Fialova „naděje“ a „máte se dobře“: Máslo, vejce, cukr. Celé jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém letošním vánočním projevu k uplynulému roku řekl, že to „nebylo lehké období pro nikoho a ani pro vládu“ a jmenoval, jak se jeho kabinet snažil lidem i firmám pomáhat. „Snažili jsme se včas přijmout taková opatření, aby si se všemi těmi krizemi lidé i firmy dokázali poradit. Zároveň jsme se museli postarat o dostatek energií především pro zimní období. Souběžně jsme pracovali na tom, aby se stárnoucí a nezabezpečená energetická infrastruktura naší země začala co nejrychleji měnit. A k tomu všemu jsme plnili náš vládní program. Ať už jde o nezbytné reformy, nebo o zastavení nebezpečného zadlužování,“ jmenoval premiér.

Následně poznačil, že již může hovořit o naději. „O naději, že příští rok už bude mnohem lepší.“ Dle ministerského předsedy totiž v příštím roce „skončí neustálé zdražování“ a reálné mzdy začnou opět růst. „Projeví se to pozitivně ve vašich rodinných rozpočtech a úsporách,“ řekl Fiala a mínil, že se jeho vládě mělo podařit „dostat pod kontrolu prudké zadlužování naší země“. „V roce 2024 deficit veřejných financí poklesne díky ozdravnému balíčku a dalším rozhodnutím naší vlády výrazně pod 3 procenta hrubého domácího produktu, což je obecně uznávaná hranice dobrého hospodaření státu. Česká republika tedy začne mít příští rok po mnoha letech zdravé veřejné finance,“ zaznělo od ministerského předsedy směrem k občanům.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vánoční projev., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHorký , 29.12.2023 12:12:24
Ještě, že ty "duchaplné" projevy nesleduji. A to už několik desítek let. Dodatečně si přečtu něco, co tam plkali a vždy si říkám, že jsem udělal dobře, že jsem to neslyšel živě. To bych musel tu bednu vyhodit i s tím co tam blekotal z okna. A co tady čtu, o tom manekýnovi, tak je to stále horší a horší, nebo úplně nejhorší.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…