Fialova vláda je schizofrenní, nezavděčí se už nikomu. Ani cesta do Kyjeva jí nepomůže, zní z tisku

30.4.2022 5:18 odp.

Fialova vláda je podle komentátora z MF Dnes Petra Koláře ve schizofrenní situaci a sama se dostala do pasti. Za svá opatření schytává kritiku nejen od svých odpůrců, ale i od původních příznivců. Rozhodla se zvolit dvojí přístup k pomoci lidem. A ve finále vyloženě spokojená není žádná strana. Vyčítán jí je také populismus „babišovského ražení“.

Fialova vláda je schizofrenní, nezavděčí se už nikomu. Ani cesta do Kyjeva jí nepomůže, zní z tisku
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Jak se ukazuje, v české společnosti narůstají čím dál polarizovanější názory, co se týká úřadování Fialova kabinetu. „Stačí se bavit s lidmi nejen ve větších městech, ale i v těch menších a na vesnicích. Anebo si třeba přečíst komentáře na sociálních sítích,“ podotýká Kolář.

Největším problémem současné vlády podle něj je, že v rámci řešení hned několika krizí volí nešťastný dvojí přístup. „Vláda na základě stále ještě přetrvávající solidární atmosféry ve společnosti zvolila dvojí přístup k pomoci lidem. Plošný na podporu lidí utíkajících před válkou z Ukrajiny. A naproti tomu pak přísně selektivní (chcete-li cílený) pro obyvatele Česka, na které dopadly zvyšující se ceny elektřiny, plynu, pohonných hmot, ale i potravin a vlastně všeho. Kdo mluvil o narovnání přístupu či například o plošném zastropování cen pohonných hmot, byl populista snažící se přiživit na lidském neštěstí,“ pokračuje komentátor.

„Fialova vláda se ale dostala do pasti právě oním dvojím přístupem, s poukazem, že rozpočet není nafukovací. Když tedy nyní, pod tlakem nespokojenosti především nižší a střední třídy s rostoucími cenami všeho, začala po řadě týdnů zavádět vlastní opatření, schytává to z obou stran,“ říká Kolář.

Ti, kteří od ní chtěli pomoc, nadávají, že třeba pětitisícový příspěvek na každé dítě pro rodiny s čistým příjmem do milionu korun ročně je nedostatečný. Na druhé straně lidé, kteří dosud hájili vládní kroky, se rozhořčují nad tím, že jde o plošný příspěvek maskovaný za cílenou pomoc, že se jedná o populismus „babišovského ražení“. Navíc se peníze budou vyplácet až v srpnu, tedy krátce před komunálními a senátními volbami.

Vyloženě spokojený tedy není nikdo. Vláda si popudila ty i ony. Sama se navíc vmanévrovala do situace, kdy nemůže jakékoli další opatření dělat vyloženě „populistické“, anebo čistě „jestřábí“ z hlediska schodku státního rozpočtu. Musí balancovat, a lze tedy předpokládat, že cokoli, s čím přijde dál, bude nutně muset být přinejlepším polovičaté řešení. Takže se opět nezavděčí nikomu.

„Bude zajímavé sledovat, jak si Fialova vláda s touto schizofrenní situací poradí. Další cesta do Kyjeva už to nejspíš nespraví…“ uzavírá komentátor Petr Kolář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

19:22 „Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

Estonsko a Finsko chtějí, aby Evropa přestala Rusům udělovat turistická víza. Podle nich by nemělo b…