Fialovy plány v háji? Padlý Michalik řekl pravdu. Držte si peněženku

01.12.2021 12:31

Ještě než se musel vzdát aspirace na funkci ministra průmyslu a obchodu, řekl kontroverzní expert STAN Věslav Michalik natvrdo, jak je to s plány vlády Petra Fialy. Jak? Špatně. „Z pohledu vlády je to složitá situace, protože obě koalice své předvolební programy stavěly na předpokladu slušného růstu ekonomiky,“ uvedl v Týdeníku Echo. Lidé si prý budou muset zvyknout na vyšší ceny energie a na zvyšování platů mohou zapomenout, řekl muž, jehož politický pád přivodila zejména média včetně ParlamentníchListů.cz. Odejít z vysoké politiky musel už podruhé: Poprvé opustil kandidátku TOP 09 a STAN kvůli podezření z daňových úniků. To bylo v roce 2010.

Fialovy plány v háji? Padlý Michalik řekl pravdu. Držte si peněženku
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Věslav Michalik

„Myslím, že jsme poměrně dlouho žili v ne úplně normálním prostředí. Díky tomu, že centrální banky jak v Evropě, tak v Americe dělaly velmi rozvolněnou měnovou politiku. Peníze neměly žádnou cenu. Z tohoto pohledu je nějaká míra inflace v ekonomice zdravá. Rozlišuje investice na ty, které má cenu dělat a které ne. Když je nulová cena peněz, tak děláte i investice, které jsou nesmyslné. Neměli bychom se hroutit z toho, že tady teď nějaká inflace bude,“ poznamenal k současné situaci Michalik, jenž se domnívá, že v Česku je v současné době bohužel vyčerpaný ekonomický model.

Michalik v rozhovoru pro Týdeník Echo zároveň uvedl, že neočekává, že by ceny elektřiny a plynu klesly tam, kde byly před rokem 2021.

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42844 lidí

Vyšší ceny

„Budeme se muset přizpůsobit vyšším cenám (energií, pozm. red.). Další riziko vidím v tom, že všichni jsme se ukolébali tím, že očkování vyřeší covid a díky tomu přijde masivní oživení ekonomiky. Teď to tak nevypadá. Covid pořád rozkládá ekonomiku. Lidi chodí do karantén. Nejsou v práci. Takže v obchodních řetězcích po světě pořád přetrvává stav, kdy nějaké zboží nebo součástky nejsou. Nebo jsou pozdě. Nebo je to za vyšší ceny právě proto, že je toho málo a všichni to chtějí. Poptávka převyšuje nabídku. Z pohledu vlády je to složitá situace, protože obě koalice své předvolební programy stavěly na předpokladu slušného růstu ekonomiky,“ podotkl Michalik. Podle něj je zřejmé, že se nenaplní předpoklad, na němž koalice stavěla své programy. Dodal, že musíme počítat s růstem výdajů kvůli sociálním kompenzacím vysokých cen energií a je nutné počítat též s nižšími příjmy a vyššími výdaji státního rozpočtu.

Michalik svá slova uvedl ještě před tím, než se vzdal nominace na funkci ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Petra Fialy (ODS).  Nominace se vzdal kvůli pochybnostem o svém dřívějším podnikání a možném střetu zájmů. Prohlásil, že jeho podnikání bylo legální a střet zájmů by vyřešil. Nechtěl ale zatěžovat nový kabinet srovnáváním se situací premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a tím, že by debaty o jeho podnikání zastiňovaly změnu, kterou má přinést nová koalice. 

Pochybnosti o podnikání

Pochybnosti o Michalikově podnikání se objevily v několika médiích. Deník N minulý týden v pondělí uvedl, že někdejší Michalikova firma si v minulosti půjčila přes kyperskou firmu Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů Kč). Michalik dnes řekl, že jeho rodina měla na Kypru investiční společnost, která se zabývala investováním do akcií. „Vše probíhalo v souladu se zákonem, nedělo se tam nic nelegálního,“ uvedl. Původní vklad řádně vydělal a zdanil v České republice.

Michalikova rodina má podíl 96 procent ve fondu Valour, sám místopředseda STAN má ve fondu třetinový podíl. Fond ovládá tři solární elektrárny, díky kterým se řadí k předním výrobcům elektřiny ze slunce v zemi, uvedl server Seznam Zprávy. Potenciální střet zájmů by se podle Michalika dal vyřešit prodejem elektráren.

Server Neovlivní.cz pak také napsal, že Starostové měli od května dokument, na jaké aspekty Michalikova podnikání by mohla média upozorňovat. V roce 2010 úspěšný starosta Dolních Břežan a bývalý bankéř kvůli stejným problémům zmizel ze společné kandidátky STAN a TOP 09, tentokrát jeho straničtí kolegové podle serveru vsadili na to, že „minulost nikdo nevytáhne“.

Osobou Věslava Michalika se zabývaly ve svých článcích také ParlamentníListy.cz. Jak uvedly, tak Michalikovy majetkové poměry z velké části stojí na nepřehledných transakcích, nedohledatelných sumách a velmi specifickém začátku podnikání.

S Věslavem Michalikem se dostal do sporu také někdejší radní Středočeského kraje Martin Herman. Jeden dokonce skončil u soudu, který však dal Hermanovi za pravdu. 

„Zpočátku jsem jen poukázal na možný střet zájmů, který jsem viděl v jeho současném působení ve Středočeském kraji a zapojení jeho rodiny do smluvních vztahů s krajem,“ poznamenal Herman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Časem jsem přišel na provázanost jeho solárního byznysu a hnutí STAN, na což jsem také upozornil. Bohužel tenkrát nebyla doba na to, aby to někdo zvedl. Všichni chtěli vidět ANO na kolenou, a tak to nikoho nezajímalo,“ dodal Herman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

9:21 Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který vážně zvažuje kandidaturu na prezidenta, se ve č…