Fialu jsme upozorňovali v půlce června, ať řeší energie. To čekání bylo zbytečné a škodlivé, udeřil senátor

15.09.2022 21:56 | Rozhovor

Nejen Putin stojí za raketově rostoucími cenami energií. Velkým viníkem je také Německo, uvedl pro PL.cz Michael Canov, senátor za obvod Liberec a starosta Chrastavy. Co se týče Fialovy vlády a řešení energetické krize, její čekaní a nicnedělání bylo podle senátora škodlivé a zbytečné.

Fialu jsme upozorňovali v půlce června, ať řeší energie. To čekání bylo zbytečné a škodlivé, udeřil senátor
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Ceny energií pro domácnosti zastropovala česká vláda na maximálně 6 korun za kWh. Je to dostatečné?

Je to alespoň nějaká jistota, že nedojde k masivnímu kolapsu mnoha rodin, podniků a celých průmyslových odvětví. Samozřejmě bych si přál ještě nižší stropy, ale na druhou stranu se zase obávám, aby to stát vůbec utáhnul. Určité snížení stropů ovšem po stanovisku Evropské komise předpokládám.

Ozývá se častá kritika, že vláda s nějakým opatřením přichází dosti pozdě. Jsou tyto výtky oprávněné?

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 36984 lidí
Naprosto oprávněně. Starostové pro Liberecký kraj, samostatné politické hnutí, jejichž jsem 1. místopředsedou, již v polovině června jednomyslně (sic!) vyzvalo vládu, aby konala... Namísto ocenění za to, že se vládě pokoušíme otevřít oči, jsme byli (a především náš předseda Martin Půta) ze strany řady představitelů vládnoucí koalice ostrakizováni, že je to nekolegiální, že okopáváme vlastním kotníky apod. Naštěstí se náš předseda nevzdal a jako hejtman společně s hejtmanem Kubou začali bít na  poplach na úrovni krajů. A nakonec na naše slova došlo. Vláda se tak nakonec přece jen probudila, ale to zpoždění bylo zcela zbytečné a škodlivé.

Jak je to s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou? Je jeho pozice v ohrožení?

Nevím, nevidím do útrob vlády. Lehkou pozici každopádně nemá.

Jaká je příčina vysokých cen energií? Je to způsobeno pouze Putinovou válkou na Ukrajině, nebo jsou tu i jiné důvody?  

Ano, existuje ještě jeden, a to velmi velký důvod. Jmenuje se Spolková republika Německo a jeho dlouhodobá energetická politika. Německo se začalo zcela nesmyslně zbavovat jaderných elektráren již za vlády Angely Merkelové. Navíc se překotně zbavovalo i uhelných elektráren a všechno vsadilo, kromě obnovitelných zdrojů, na plynové elektrárny. Za situace, která v souvislosti s válkou na Ukrajině nastala, se chce za každou cenu zbavit i svých posledních tří jaderných elektráren. Naprosto šílená energetická politika za dané situace. Mluvil jsem o tom i na posledním plénu Senátu v úterý 13. září.

Dojde v brzké době k uspokojivému celoevropskému řešení ohledně energií?

Nevím, moc tomu nevěřím, ale rád se budu mýlit. Každopádně musíme mít i řešení české.

Do voleb chybí něco přes týden. Vy se účastníte kampaně, obhajujete svůj senátorský post v obvodě Liberec. Jak lidé reagují? Na co se ptají? Jaký máte pocit?

Ano, účastním. Kromě návštěvy řady akcí nyní den co den ráno od 5 hodin rozdávám po Liberci (ale byl jsem i ve Frýdlantě a Šimonovicích, chystám se do Českého Dubu a Hodkovic) své vizitky se sichrhajskou. Lidé reagují většinou velmi vstřícně, ti, se kterými se setkávám v časných ranních hodinách, překvapeně, že kvůli nim jsem na nohách. Ptají se na vše možné, pochopitelně nejčastěji právě na ty energie. Pocit ze setkávání se s lidmi mám veskrze pozitivní.

Na tu sichrhajsku, kterou v rámci své volební kampaně rozdáváte, se chci na závěr zeptat. Ta má nějaký symbolický význam?

Sichrhajska je jako já. Na rozdíl od obyčejného špendlíku pevně ve vizitce drží a nepustí se jí. „Drží a nepustí“, taková je sichrhajska, takový jsem já.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…