Fialův „kádrovák“ v akci. Proti těm, co popsali pozadí Pavla

24.01.2023 11:52 | Analýza

Zdá se, že v souboji Petra Pavla a Andreje Babiše rozhodne téma války. Ovšem jsou zde i jiná témata. Například přístup ke svobodě slova a boji proti dezinformacím. O toto téma má velký zájem Společnost pro obranu svobody projevu, které Petr Pavel stále neodpověděl na otázky, takže jeho postoj dovozuje z dostupných vyjádření. A také z toho, kdo za generálem stojí. Ale když na to upozornili, ozval se Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace. A začal nadávat.

Fialův „kádrovák“ v akci. Proti těm, co popsali pozadí Pavla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, vládní zmocněnec pro dezinformace

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 39803 lidí
Petr Pavel podle vyjádření na profilu SOSP na toto téma nehodlá odpovídat, i když byl prý opakovaně urgován. „A tak si jeho postoje ke svobodě projevu skládáme z jeho předchozích výroků v médiích. Nevyznívají moc nadějně. Zvlášť když uvážíme, že za přípravou jeho kandidatury stáli mj. – Evropské hodnoty z.s. a František Vrabel se svou firmou Semantic Vision – významní průkopníci celé té hysterie kolem honu na ‚dezinformace‘ coby odlišné názory a interpretace,“ upozornila společnost na osobu spoluzakladatele spolku Pro bezpečnou budoucnost.

Společnost poukazuje na předválečné výroky generála Pavla, z doby, kdy v Česku řádil covid. „Samozřejmě že za situace, kdy je bezpečnost vypjatá, lidé jsou v obavách z dalšího vývoje a čelí situaci, která je pro ně nová, tak jakákoli zpráva, která zkresluje situaci a vyvolává nové obavy, je mnohem nebezpečnější než v době, kdy se nic neděje. Dnes je ale situace vypjatá a stačí jedna nevhodně volená zpráva, ať už úmyslně, nebo neúmyslně, a může vyvolat i vlnu paniky, což by asi bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat. Takže je potřeba věnovat velkou pozornost, co se veřejném informačním prostoru děje. A pokud se tam objeví snaha o cílenou dezinformaci, tak ji postihovat mnohem razantněji než v dobách klidu a míru, protože může mít mnohem horší následky,“ uvedl tehdy Pavel. A jako „do oči bijící dezinformaci“ označil tvrzení, že za vir mohou USA a že vznikl v „tajné výrobně“ v laboratoři.

Téma boje proti dezinformacím se objevilo i v poslední volební debatě před prvním kolem na Nově. „Svoboda a bezpečnost nemohou být jedno bez druhého a vždycky se vyvažují,“ uvedl Pavel a dodal, že v roce 2005 ve Velké Británii po teroristickém útoku Britové sami volali po velkém zpřísnění bezpečnostních opatření.

„To zpřísnění nutně vedlo k omezení jejich občanských svobod. Přitom nikdo o tom nediskutoval, nevedly se žádné akademické debaty, protože všichni cítili, že v tu chvíli je to nezbytné. A když to převedu na informace, informace v dnešní době se stávají zbraní. Nejenom Rusko, i Čína, mají obrovský aparát, který vede informační válku. A i proto je důležité se proti dezinformacím bránit. Protože když to neuděláme, tak nás to může bezpečnostně ohrozit,“ srovnával dezinformace s terorismem. Argumentoval, že ve fyzickém světě také není možné vyzývat k násilí. „Je potřeba regulovat i dezinformace,“ prohlásil.

Na to, kdo stojí za generálem Pavlem, pak upozornily i ParlamentníListy.cz. Že se konkrétně jedná o lobbistu Petra Koláře, zakladatele Evropských hodnot Radka Hokovského a již zmíněného Františka Vrabela, zakladatele Semantic Visions.

„Za kandidaturou Petra Pavla stojí min. dva ze tří subjektů, které v ČR rozpoutaly dezinfománii a snahy o omezení svobody slova cenzurní legislativou – spolek Evropské hodnoty a František Vrabel s firmou Semantic Visions. Většina médií o tom neinformuje,“ připomenula pak opět Společnost pro obranu svobody projevu. I s odkazem na prohlášení nynějšího ředitele Evropských hodnot Jandy, který sliboval, že čeští „kolaboranti a vlastizrádci“ budou mít horší život.

A také že Vrabelova Semantic Visions pilně vyvracela dezinformace, které se nakonec ukázaly jako pravdivé.

Na tato připomenutí se ozval vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma. „Vy jste skutečně parta užitečných idiotů podle Leninovy definice,“ osočil společnost a dodal: „Vaše snaha oslabit ty, kteří se snaží bránit demokracii proti ruskému vlivu, je evidentní.“

„Když už neumíte nic jiného, aspoň se podepisujte. Skrývat se za anonymitu pochybného spolku typu Ne základnám umí každý,“ vytkl ještě SOSP. Vzhledem k tomu, že zakladatelé SOSP i její podporovatelé jsou veřejně známí, tak je těžko říci, jak může být SOSP považována za anonymní.

„Pane Klímo, nedávno jsme spolu vedli v Echu korektní debatu, a tak doufám, že tento urážlivý útok na SOSP byl z vaší strany jen unáhlením. Pokud si budete chtít, kdykoli, o tom, co píšeme nebo sdílíme, promluvit, zavolejte mi. Posílám vám do SZ svoje číslo,“ vzkázal zmocněnci Vlastimil Veselý.

Dodejme, že Andrej Babiš neměl s vyjádřením pro Společnost pro obranu svobody projevu problém, stejně jako Jaroslav Bašta, Karel Diviš nebo Petr Fischer. „Bez svobody projevu není demokracie. Demokracie není totalita, takže neexistuje jeden správný názor a jedna jediná pravda. Demokracie znamená neustálou veřejnou diskusi, polemiku, kritiku a výměnu často protichůdných názorů. Veřejné kritice musejí být bez výjimky vystaveni všichni i navzdory tomu, že se pak cítí uražení nebo ublížení. Jedině společnost, která je otevřená a necenzuruje jiné názory, se může posunout dál,“ uvedl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

14:57 „Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

Končící předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský poslal vzkaz nově zvolenému prezidentovi Petru P…