Filip je připraven Babišovi odmávat nouzový stav na dalších 30 dní

19.11.2020 13:40

Předseda komunistů Vojtěch Filip bude prosazovat, aby komunističtí poslanci hlasovali pro prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, jak chce vláda. Druhou variantou je, aby byla případně požadovaná doba zkrácena co nejméně. Řekl to dnes ve Sněmovně při projednávání žádosti menšinového kabinetu ANO a ČSSD, kterou komunisté v dolní komoře tolerují. Podobně jako Filip se vyjádřil místopředseda komunistické strany Stanislav Grospič.

Filip je připraven Babišovi odmávat nouzový stav na dalších 30 dní
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Komunisté už dříve ohlásili, že se pro podporu některého z termínů prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii rozhodnou až po sněmovní debatě. Vláda navrhuje, aby trval do 20. prosince. "Není žádné tajemství, že velká část z nás by ráda podpořila a vyšla vládě vstříc," řekl Grospič.

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12076 lidí

Filip uvedl, že při jarní vlně usiloval o to, aby nouzový stav trval co nejkratší dobu. Ložisko nákazy ale nevyhaslo. "Je velmi důležité, abychom se s problémem vypořádali jiným způsobem než v první vlně," řekl. Filip se obává předčasného kroku. Při rychlejším uvolňování restrikcí k omezení šíření koronaviru by podle něho mohl hrozit další nárůst případů o Vánocích.

"Opakovat stejné chyby by nebylo šťastné," poznamenal k jarní vlně Grospič. Opatření k omezení šíření nákazy byla podle něho rušena i kvůli tlaku pravicové opozice. "Ukázalo se, že to nebylo úplně správné řešení," dodal.

Předseda KSČM uvedl, že je přesvědčen o tom, že Sněmovna může využít čas efektivněji, než případnou debatou nad další budoucí žádostí vlády o prodloužení stavu nouze. Grospič nastínil, že Sněmovna by mohla pravidelně požadovat po kabinetu informaci o vývoji epidemie a nouzový stav případně ukončit.

Poslanci ČSSD podpoří nouzový stav, protože cesta k normálnímu životu vede skrze něj, řekla místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. Uvedla ale řadu podmínek, kterými sociální demokraté svoji podporu podmiňují. Uvedla například bezpečný a chytrý postupný návrat dětí do škol nebo bezplatné dobrovolné a systémové testování pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školách. Poslanci ČSSD chtějí také zajistit ochranné pomůcky pro mateřské a speciální školy.

Nyní končí nouzový stav s pátkem. Sněmovna schvalovala jeho prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako nyní o 30 dnů, poslanci tehdy souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…