Filip odhalil u Moravce fintu, kterou Babiš chystá na voliče. Rozpočet mu prý nepodpoří

05.10.2014 14:49

O občanské válce na Ukrajině a postoji prezidenta Miloše Zemana k tomuto problému, o možném návratu volyňských Čechů do ČR i o výsledcích nejnovějšího průzkumu volebních preferencí diskutovali ve druhé části Otázek Václava Moravce místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a šéf KSČM Vojtěch Filip.

Filip odhalil u Moravce fintu, kterou Babiš chystá na voliče. Rozpočet mu prý nepodpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec
reklama

Ten zmínil, že čeští komunisté mají kvalitní zprávy od komunistů z Ukrajiny. A ti současnou situaci vnímají jako občanskou válku. Podle Bělobrádka jde na Ukrajině o střet dvou názorových i filozofických oblastí.

Skončila na Ukrajině občanská válka?

Televize pak ze záznamu přehrála část projevu Miloše Zemana, který pronesl v ruštině na konferenci Dialog civilizací, jež nedávno proběhla na řeckém ostrově Rhodos a kterou organizoval muž blízký Vladimiru Putinovi. Český prezident v projevu přirovnal krizi na Ukrajině ke chřipce, zatímco Islámský stát přirovnal k rakovině. Současně Zeman naznačil, že občanská válka na Ukrajině skončila, když o ní mluvil v minulém čase.

Filip se Zemanovým přirovnáním ukrajinské krize a Islámského státu k nemocem souhlasí. Ale nesouhlasí s tím, že občanská válka na Ukrajině skončila. „Mám zprávy, že boje o doněcké letiště stále probíhají,“ uvedl.

Podle Filipa pro další vývoj na Ukrajině budou nejpodstatnější říjnové parlamentní volby, které by měly posílit legitimitu budoucí kyjevské vlády. Šéf komunistů si totiž myslí, že legitimita prezidenta Porošenka nestačí na to, aby legitimizovala všechna rozhodnutí kyjevského vedení. Protože v Kyjevě probíhají procesy, které nemají s evropskými zvyklostmi nic společného.

Moderátor pořadu Václav Moravec upozornil, že Zemanova slova v ruštině o tom, že na Ukrajině občanská válka skončila, nebyla na webových stránkách Hradu, kde je překlad tohoto Zemanova projevu uveden, zmíněna.

Je za neochotou Sobotkova kabinetu přesídlit volyňské Čechy strach z toho, že to zneužije ruská propaganda?

Televize přehrála ze záznamu slova premiéra Bohuslava Sobotky, který upozornil, že přesídlení volyňských Čechů do ČR by mohla využít ruská propaganda. Navíc by to mohlo prý zkomplikovat česko-ukrajinské vztahy, protože řada volyňských Čechů se chce přesídlením do ČR vyhnout odvodům do ukrajinské armády.

Podle Filipa by se případná repatriace týkala jen asi 200 volyňských Čechů, a přesto, že je pravda, že jejich přesídlení bude využíváno z obou stran v mediální válce, by se k nim ČR měla zachovat slušně. Také Bělobrádek se vyslovil pro to, aby se mohli volyňští Češi přestěhovat do naší země.

Nejnovější průzkum: Okamurův Úsvit by se znovu dostal do sněmovny

V průběhu druhé části pořadu ČT zveřejnila výsledky průzkumu agentury TNS Aisa pro ČT, z něhož vyplývá, že kdyby se nyní konaly sněmovní volby, získalo by ANO 30,5 %, ČSSD 19 %, KSČM 10 %, TOP 09 9,5 %, ODS 9 %, ÚSVIT 6 % a KDU-ČSL 5,5 % hlasů. Výzkum se zabýval také důvěrou občanů ve vládu, ta prý v posledním období vzrostla.

Podle ředitele TNS Aisa Bronislava Kvasničky, je to možná tím, že kroky, které vláda činí, mohou začít být pozitivně vnímány voliči vládních stran, zejména pak ANO a ČSSD.

Předseda komunistů za růstem popularity Sobotkova kabinetu vidí to, že „odstraňuje největší katastrofy vlády Petra Nečase a Miroslava Kalouska“.

Šéf KSČM přišel s myšlenkou, která překvapila i moderátora Moravce

Současně ale uvedl, že komunisté zřejmě nebudou hlasovat pro státní rozpočet, protože vláda nepředložila razantnější změny v daňové oblasti. KSČM především vadí, že podpora vědy, výzkumu a českého exportu je zatím slabá. Přitom přišel se zajímavou myšlenkou, že Babiš „hraje na krajské volby v roce 2016“ a chce proto výraznější daňové změny prosadit až v příštím roce. Moravec se přiznal, že něco takového jej vůbec nenapadlo.

Bělobrádek se hájil tím, že v původním návrhu státního rozpočtu se nepočítalo s žádným navýšením peněz a že se mu podařilo navýšit peníze na vědu a výzkum o 1,5 miliardy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …