Filip se vysmál inteligenci Moravce, pak si vzal do parády Fialu. ODS prý nikdy neuměla nic jiného, než očerňovat a krást

02.11.2014 13:29

Před kamerami České televize se spolu utkali předsedové komunistů a ODS Vojtěch Filip a Petr Fiala. Po poměrně vlažném rozjezdu, který se týkal česko-čínských vztahů, začala ve studiu obrazně řečeno téměř téci krev. Když se oba pánové bavili o předávání státních vyznamenáních a o zneužití dětí v politické reklamě, došlo na velmi ostrá slova. „ODS umí jen očerňovat druhé a lhát, vzpomeňte si na privatizaci,“ hřímal Filip.

Filip se vysmál inteligenci Moravce, pak si vzal do parády Fialu. ODS prý nikdy neuměla nic jiného, než očerňovat a krást
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec

Anketa

Na začátku kterého roku byste se nyní chtěli octnout? V naší zemi, samozřejmě.

2%
1%
59%
2%
12%
5%
0%
0%
6%
hlasovalo: 18809 lidí

Hlavními hosty nedělních Otázek Václava Moravce České televize byli místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip spolu se šéfem ODS Petrem Fialou. Filip hned v úvodu poznamenal, že někdejší Československo bylo jednou z prvních zemí, které uznaly Čínskou lidovou republiku. Česko se podle Filipa může z Číny lecčemus naučit. „Např. z čínského školství, jak získávají moderní technologie a jak kooperují v oblasti výzkumu,“ podotkl Filip.

Ve studiu se navíc rozčílil, že němečtí investoři v Číně často těží z velmi levné pracovní síly. Nechtějí prý zvyšovat kvalifikaci čínských dělníků, protože by jim museli platit víc. Přidal také jeden návrh pro vládu. EU nám prý umožňuje samostatně rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou, tak to tedy dělejme, a to na základě smluvních dohod.

Za pravicových vlád se náš vývoz do Číny zdvojnásobil, udeřil Fiala

Fiala zdůraznil, že obchodní vztahy s Čínou rozvíjely i pravicové vlády, ale rozhodně se nechce v Číně učit, jak stabilizovat společnost. „Není kvůli tomu třeba tam padat na kolena a obracet zahraniční politiku,“ řekl předseda ODS. Dilema, které si tu stavíme - buď obchod s Čínou, nebo lidská práva - je dilema falešné,“ pokračoval Fiala. Ostatní evropské země si prý všímají obojího. Tím, že se před Čínou budeme „plazit“, si nezískáme její respekt. Ten si získáme držením jasného kurzu v zahraniční politice.

„Za pravicových vlád se náš vývoz do Číny zdvojnásobil,“ podotkl před kamerami šéf ODS. Současně ovšem připustil, že je velký rozdíl mezi množstvím zboží, které do Číny dovážíme a které z ní naopak získáváme. Faktem podle něj také je, že se v Česku příliš nevedou debaty o našich národních zájmech a obchodu s Čínou. „Rozvíjení ekonomických vztahů s Čínou je nepochybně v zájmu ČR a nevidím v tom nic špatného, ale stejně tak to platí i s dalšími zeměmi,“ zdůraznil občanský demokrat.

Podnikání v Číně má ovšem i svá rizika. Čínské úřady se k zahraničním investorům mnohdy nechovají stejně jako ke svým vlastním. A tady je podle Filipa prostor pro jistou úpravu dvoustrannou smlouvou. Česká republika by podle Filipa mohla Číňany učit, jak vyučovat učně. Fiala oponoval, že se o totéž pokoušejí i Němci, museli bychom tedy obstát v tvrdé konkurenci.

Návrat z Číny s PPF

Moravec otevřel také otázku návratu prezidenta z Číny soukromým letadlem společnosti PPF. Filip moderátorovi obratem vyčetl, že věřil v jeho dostatečnou inteligenci, se kterou by si měl uvědomit, že to není to nejdůležitější téma z celé návštěvy. Následně ale připomněl, že tento trend podpory zahraničních firem započal za již zesnulého politika Václava Bendy.

Podle Fialy je v pořádku, když Zeman prezentuje české firmy v Číně. Ale absolutně prý podcenil určitou symboliku, když jako hlava státu využil služeb miliardáře. „Ale zase to nepřeceňujme. Copak si myslíme, že se Miloš Zeman a Petr Kellner nemohou setkat jinde než v letadle? Samozřejmě mohou,“ řekl Fiala.

Bitva o rektory

V jednu chvíli se mezi oběma pány rozpoutala ostrá slovní bitka o pozvání a nepozvání rektora Masarykovy univerzity v Brně. Fiala v této souvislosti připomněl, že zřízení univerzity v Brně bylo jedním z prvních zákonů nové Československé republiky, byl přijat krátce po jejím vzniku. „Žádný prezident, pokud zve rektory vysokých škol, si nemůže dovolit nepozvat rektora MU kvůli těmto souvislostem,“ podotkl Fiala, sám bývalý rektor této univerzity.

S tím ale zásadně nesouhlasil Filip. Současný rektor prý prezidenta urazil, když mu znemožnil přednášku na akademické půdě pod záminkou nadcházejících voleb. „Nemůžete očekávat, že se prezident bude v této věci chovat podle zásady, kdo po tobě háže kamenem, ty po něm chlebem,“ kontroval šéf komunistů.

Zneužití dětí v politické reklamě

Ve studiu došlo i na předvolební klip, v němž byly k politickému boji zneužity děti. Jeho spoluautorem je člen ODS na Praze 6 Ondřej Balatka. Jde o poměrně známou reklamu, kde se trojice dětí směje kostrbaté angličtině premiéra Bohuslava Sobotky. „Já nepovažuju podobnou agitaci za nejvhodnější, můj vkus to není,“ uvedl k tomu Fiala. Za zmínku stojí, že otcem jednoho z vystupujících dětí je místopředseda SPO Martin Nejedlý. „Nepřeceňujme jedno video, které nešťastně vyznělo,“ snažil se Fiala toto téma uzavřít.

Filip svého kolegu ve studiu nešetřil. „ODS nic jiného neumí nebo neuměla. Uvidíme, jaká bude, než očerňovat druhé a lhát sama o sobě. ODS mluvila o privatizaci a ve skutečnosti šlo o rozkrádání,“ vypálil Filip na Fialu. V obecné rovině poznamenal, že úroveň našeho školství za posledních dvacet let spíše klesala, než aby se zvyšovala. Filip navíc připomněl, že šlo o děti, které pravděpodobně studovaly na soukromé základní škole, které se platí tisíce korun ročně, přesněji 19 tisíc ročně.  Fiala kontroval, že se kvalitní výuka jazyků odehrává i na státních vysokých školách, kde se školné neplatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…