Filozof Roger Scruton zemřel. Kritizoval Sorose, nadávali mu za to

12.01.2020 21:02

Ve věku pětasedmdesáti let v neděli podlehl boji s rakovinou britský konzervativní filozof, estetik, politolog, spisovatel a hudebník Sir Roger Scruton. Scruton byl nositelem medaile Za zásluhy, kterou obdržel od prezidenta Václava Havla za svou podporu disidentů. Významně se u nás podílel například na činnostech tzv. podzemní univerzity. U příležitosti 30. výročí sametové revoluce mu byla v listopadu 2019 Jaroslavem Kuberou udělena Stříbrná pamětní medaile Senátu.

Filozof Roger Scruton zemřel. Kritizoval Sorose, nadávali mu za to
Foto: Twitterový účet @pkfsvuk
Popisek: Sir Roger Scruton
reklama

Úmrtí myslitele v neděli oznámila jeho rodina. Píší, že významný filozof bojoval s rakovinou posledních šest měsíců. Úmrtí oznámila Scrutonova rodina v neděli. „Jeho rodina je na něj a všechny jeho úspěchy nesmírně hrdá,“ doplňují.

Bývalý poradce konzervativců se zapsal i do naší historie. Scruton hovořil plynně česky a v letech 1979 až 1989 se podílel na činnosti tzv. podzemní univerzity. Spolu s dalšími kolegy ze zahraničí též vedl bytové semináře v Praze, Brně a Bratislavě pro ty, jimž režim neumožnil studium na vysokých školách. Patřil i mezi zakladatele Vzdělávací nadace Jana Husa, která vznikla v britském akademickém prostředí a jejím cílem bylo podpořit československou neoficiální kulturu vysíláním expertů, grantovými stipendii a podporou samizdatu. Mezi jeho posluchače patřili kupříkladu politici Alexandr Vondra, Petr Fiala či Petr Pithart.

V roce 1985 byl z Československa vypovězen a vrátit se mohl po sametové revoluci v roce 1990.

Fotogalerie: - Medaile Senátu

Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání moderovala Jana Voldánová
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Jako uznání jeho přínosu české vědě a vzdělanosti mu byl v roce 2004 k jeho šedesátým narozeninám udělen čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně. Prezident Václav Havel mu udělil medaili Za zásluhy.

V minulosti se vyjádřil o islamofobii, homofobii a antisemitismu, následně byl kvůli tomu odvolán z místa poradce britské vlády pro bydlení. Za odvoláním stál útok levicového týdeníku New Statesman, jehož redaktor George Eaton úmyslně zkreslil výroky Scrutona z rozhovoru, který s ním pořizoval. Dokonce si nafotil selfie s lahví šampaňského na oslavu toho, když Scruton komisi musel opustit. Fotografii umístil na Twitter, ale později ji smazal. Pak se prokázalo, že si vše vymyslel.

Eaton vytrhl Scrutonova slova o vlivu George Sorose v Maďarsku z kontextu, tak aby vyzněla antisemitsky, následně jej označil též za islamofoba a xenofoba.

V srpnu 2019 Scruton oznámil, že se léčí s rakovinou. Navštívil však i přesto opět Českou republiku a u příležitosti 30. výročí sametové revoluce mu byla v listopadu 2019 Jaroslavem Kuberou udělena Stříbrná pamětní medaile Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…