Finanční správa žádá po manželích údaje o jejich svatbě, prý kvůli EET. Daňoví poradci jsou zděšeni

07.08.2018 17:27

Svatba by měla být prvním krokem muže a ženy na společné cestě životem. Pokud ne tím vůbec nejhezčím krokem, tak určitě jedním z nejhezčích dnů. Manželům z Přerovska však jejich svatbu poněkud zkazil daňový úřad. Napsal totiž páru, aby poskytl finanční údaje ze své svatby. Kvůli EET. Zdá se vám to za hranou slušných mravů? Finanční správa se brání, že postupovala v souladu se zákonem. Někteří odborníci to ale vidí jinak.

Finanční správa žádá po manželích údaje o jejich svatbě, prý kvůli EET. Daňoví poradci jsou zděšeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Server Podnikatel.cz zveřejnil příběh manželů z Přerovska, kteří si řekli své „ano“ a užili si svůj krásný den. Jenže svatební dort, přípitek a další svatební dobroty jim pravděpodobně zhořkly v ústech. Finanční správa se totiž kvůli EET na novomanžele obrátila a požadovala po nich podrobné finanční údaje o jejich svatebním dni.

Berňák chtěl vědět, kde se svatební hostina konala, kde byli ubytovaní svatební hosté, informace o počtu hostů a další údaje, informace o tom, zda byla zaplacena záloha a tak podobně. Lidé z finančního úřadu se také pídili po dokladech ze svatby a žádali jejich dodání. Svatba přitom proběhla v roce 2017 a výzva k dodání informací dorazila k manželům až v červnu letošního roku.

„Generální finanční ředitelství (GFŘ) serveru Podnikatel.cz potvrdilo, že v rámci vyhledávací činnosti zjišťoval správce daně informace týkající se dodržování povinností stanovených podnikatelům zákonem o evidenci tržeb,“ napal server.

„Správce daně zjistil, že v termínech konání svatebních hostin měla provozovna zavřeno nebo omezený provoz a nebyly během nich v rozporu se zákonem zaevidovány žádné tržby. Vzniklo tak důvodné podezření na krácení příjmů řádově v desítkách tisíc korun za každou svatební hostinu. Celkový objem nezaevidovaných tržeb se tak může pohybovat až v řádech statisíců korun. Správce daně proto požádal o pomoc ženichy nebo nevěsty o poskytnutí relevantní informace s tím, že pokud by novomanželé nebyli ochotni informaci poskytnout, nehrozila by jim za to žádná sankce,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

Tomáš Hajdušek, vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců ČR, však serveru sdělil, že postup úředníků neměl oporu v zákoně. Úředníci prý mohli požadovat maximálně konečný účet za svatbu, ale ne informace o počtu hostů a jiné údaje. To je podle specialisty soukromá věc, o kterou by se prý stát neměl zajímat.

Server připomíná, že odborný komentář k daňovému řádu dává za pravdu lidem, kteří postup finanční správy kritizují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…