Firmy visegrádské čtyřky podepíší deklaraci o radarovém projektu

19.09.2014 18:47

Skupina firem z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska podepíše v sobotu na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku Deklaraci podniků radarového průmyslu zemí visegrádské čtyřky (V4) o spolupráci na radarovém projektu těchto zemí. Firmy v dokumentu deklarují, že jsou schopny a připraveny splnit požadavky armád V4 na výrobu radarů.

Firmy visegrádské čtyřky podepíší deklaraci o radarovém projektu
Foto: ICZ
Popisek: Bezpilotní letoun

Zástupci společností to dnes v Ostravě řekli novinářům. Kromě těchto firem mají o zakázky na radary zájem i další společnosti, podle kterých by pro český stát bylo lepší volbou, kdyby vypsal výběrové řízení. Právo tento týden napsalo, že státní zakázky by mohly mít hodnotu okolo osmi miliard korun.
   
Generální ředitel pardubické společnosti Retia Petr Novák řekl, že na úvodním jednání se firmy domluvily na základních podmínkách. Průmysly jednotlivých zemí budou mít podle něj na zakázkách podíl podle toho, v jakém objemu budou armády nakupovat radary. „Firmy jsou připraveny splnit požadavky armád, tak, jak ty armády budou své požadavky definovat," řekl Novák.

Uvedl, že ministerstva v tuto chvíli předpokládají, že budou existovat dva typy radarů. Jeden typ je pro protivzdušnou obranu, tam by měla být lídrem polská strana, druhý typ radaru je určen pro radiotechnické vojsko, to znamená pro přehled o vzdušné situaci, a tam je lídrem česká strana," řekl Novák.
   
Řekl, že za českou stranu by se projektu účastnily ještě firmy Eldis, TCZ a Tatra, jejíž podvozky by radary nesly, za Maďarsko největší tamní radarová firma Arzenál, za slovenskou stranu MSM Martin a EVPÚ a za polskou Pit Radwar.
   
„Je to z našeho pohledu převratný projekt, protože by to bylo poprvé, kdy se strany V4 dokážou domluvit na podobném projektu," řekl obchodní ředitel společnosti MSM Martin Jiří Sauer. Podle něj jde o obrovské plus pro celý slovenský průmysl, protože to přinese nejenom pracovní místa, ale projekt má i exportní potenciál do budoucna.
   
Výkonný ředitel Arzenálu Gábor Varga řekl, že společnosti ze států V4 mají kapacitu i schopnosti, aby projekt splnily. „Protože jsme velké uskupení radarových firem ze států V4, dokážeme nabídnout daleko nižší cenu údržby než naši konkurenti. Jsme nezávislí na jiných státech, třeba co se týče náhradních dílů," řekl Varga. Projekt by se podle něj stal základem pro další projekty zemí V4 v oblasti vojenských technologií.
   
Šimon Slavík ze společnosti AMI Communications uvedl, že podle nich tím nejlepším způsobem pro akvizici nových 3D radarů je výběrové řízení. Společnost zastupuje zahraniční firmu, jež by se výběrového řízení ráda zúčastnila.
   
„Oproti existujícím již ověřeným radarům renomovaných světových firem, které by se účastnily otevřeného výběrového řízení, nelze v případě společného projektu V4 nijak garantovat spolehlivost a kvalitu radarů," uvedl Slavík. Rovněž se podle něj může jevit jako nepříliš strategicky správné vyvíjet vlastní produkt, u nějž nelze předem zaručit, že o něj bude zájem i v dalších zemích mimo V4. „Řada velkých společností, které mají v úmyslu se do výběrového řízení zapojit, počítá s částečnou anebo úplnou asambláží radarů na území České republiky, v prostředí českých podniků," doplnil Slavík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kup, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemanova rakovina? Ovčáček zveřejnil výbušný záznam. Je to silné

12:05 Zemanova rakovina? Ovčáček zveřejnil výbušný záznam. Je to silné

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil na svém facebookovém profilu SMS konverzaci s redaktorem server…