"Co se týče zemí, které se rekonstrukce budou moci zúčastnit, bude to proces výběrový a nebude otevřený všem," uvedl Asad. "Nevěřím, že by syrský lid přijal účast jakékoli firmy z nepřátelské země, která byla zodpovědná, přímo či nepřímo, za prolévání syrské krve během krize," dodal. Českého postoje si prý Sýrie cení. "Mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny," doplnil.
Česká vláda ve středu odsouhlasila udělení azylu několika uprchlíkům ze Sýrie. Má jít o 15 rodin s dětmi, celkem zhruba 70 utečenců, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Pokud Syřané projeví zájem, budou prý moci v ČR zůstat natrvalo. Kvůli bojům v Sýrii uprchly do okolních zemí již více než tři miliony lidí.
Politika Evropské unie a jejích členů vůči Sýrii se podle Asada v posledním roce změnila. Jde ale o změnu pomalou a nesmělou. "Přiznávají, že se mýlili. Neodvažují se toho, protože zašli příliš daleko: démonizovali Sýrii, syrský stát, jeho prezidenta, jeho armádu i všechno ostatní. Co nyní po čtyřech letech mohou své veřejnosti asi říkat?" ptá se syrský prezident. "Že se mýlili? To udělat nemohou. Proto sice konstatují, že jsou si vědomi existence terorismu v naší oblasti, ale dodávají, že všemu je na vině prezident. Nic jiného nepřipouštějí," dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk