Fischer má dluhy, ale všechno zaplatí, slibuje šéf jeho výboru Pirk

14.02.2013 17:27

Neúspěšný kandidát na prezidenta má na krku dluhy za drahou předvolební kampaň. Podle odhadů mu zbývá doplatit asi sedm až osm milionů korun, zatím ale neví, kde peníze vezme. Ačkoli je ve svízelné situaci, peníze prý sežene a vše splatí, ujistil šéf jeho volebního výboru, známý chirurg Jan Pirk.

Fischer má dluhy, ale všechno zaplatí, slibuje šéf jeho výboru Pirk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Pirk
reklama

Známý český chirurg Jan Pirk v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že úkolem jeho výboru nebylo shánět sponzory ani dohlížet na financování. "Volební výbor měl za úkol dohlížet na transparentní financování volební kampaně. Nebylo naším úkolem řídit kampaň a říkat, co se má udělat. My jsme hlídali, aby peníze, které přišly, byly použity správně a transparentně na volební kampaň," uvedl Pirk.

Stejně tak jednání se sponzory o případných darech bylo úkolem Jana Fischera osobně. Ten naznačuje, že někteří dárci nedodrželi uzavřené dohody. Nyní probíhá likvidace kanceláře, prodává se mobiliář a získané peníze se rovněž použijí na doplacení dalších věcí jako telefony, zaměstnance nebo sociální pojištění.

Podle Pirka zbývá doplatit ještě poměrně vysoká částka za reklamu. "Jan Fischer nám řekl, že během tohoto nebo příštího týdne bude vše v pořádku doplaceno. Objevily se totiž některé nové položky, které tam původně nebyly," dodal.

Investoval ze svého

Sám Fischer už poslal na transparentní volební účet 350 tisíc korun ze svého, aby zaplatil mzdy zaměstnanců kanceláře. I zbytek peněz bude možná muset doplatit z vlastních prostředků. "Řekl nám, že se tím zabývá. Je ve svízelné situaci, ale jedná se sponzory, jestli ještě nezmění názor. Ale jasně řekl, že tu situaci vyřeší. A nebude to s pomocí peněz, které by někde dostal v igelitové tašce," řekl Pirk.

"Pan Fischer do voleb investoval nejvíce ze svého, obětoval tomu kariéru, v Londýně měl vyšší plat, než by měl jako prezident republiky, investoval do toho své peníze. Myslím, že má nyní z toho světa politiky psychické trauma. Musí si odpočinout, probrat si vše a dát se dohromady, aby mohl zase fungovat," popisuje Pirk.

Osobně se na volbu dívá zpětně jako na velkou životní zkušenost, že ve světě prezidentské volební kampaně platí jiná pravidla než ve společnostech, kde se doposud pohyboval. "Velmi jsem se tomu divil a jsem tím velmi zklamán. Platí tam úplně jiná pravidla," uzavřel rozhovor pro iDnes.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…