Fischer nebo Švejnar, jeden z nich bude prezidentem. Podle průzkumu SC&C

11.02.2012 21:05

Příštím prezidentem bude Jan Fischer nebo Jan Švejnar. Nebo by alespoň byl, kdyby hlasování dopadlo jako průzkum společnosti SC&C pro Českou televizi. Celkem čtvrtina lidí v něm by volila Fischera a 13 procent pak Švejnara.

Fischer nebo Švejnar, jeden z nich bude prezidentem. Podle průzkumu SC&C
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer
reklama

S devíti procenty skončil na třetím místě podnikatel Tomio Okamura. Z výsledků je patrná touha Čechů mít na Hradě nestraníka. "Možná právě proto, aby byl jakýmsi regulátorem na té politické scéně, možná si lidé uvědomují, že ta nadstranickost je důležitá," myslí si Jana Hamanová z agentury SC&C.

Teprve od třetího/čtvrtého místa se začali v preferencích objevovat straníci. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg získal stejně jako Okamura devět procent, expremiér Miloš Zeman o procento méně a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová skončila se šesti procenty.

Volba prezidenta: Nejvyšší historická volební účast

Méně než pět procent hlasů by dostali sociálně demokratický poslanec Jiří Dienstbier, senátor za ODS Přemysl Sobotka či europoslanci Vladimír Remek, Jana Bobošíková a Zuzana Roithová.

Na volbu se ovšem lidé těší, rozhodně nešlo by volit jen osm procent z nich (dalších devět pak spíše ne). Přímá volba prezidenta by tak zřejmě měla nejvyšší účast ze všech voleb v novodobé historii. Podle Hamanové zkrátka proto, že to bude novinka a lidi si to budou chtít vyzkoušet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …