Foldyna a Gabal se do sebe nelítostně pustili v ČT. Šlo o NATO a Rusko

05.03.2015 23:13

Americké vojenské plány vyslat jednotky v rámci odstrašení ruské agrese mohou být rozšířeny mimo jiné i o Českou republiku, zněl překlad zprávy, která se objevila ve středu večer ze zahraničního zdroje v českých médiích. Jednalo se ale o nepřesný překlad, protože zpráva informovala o úvaze USA rozšířit vojenská cvičení spojenců v rámci NATO i na území ČR. Přesto její původní verze zvedla ze židle řadu českých politiků, například Jaroslava Foldynu (ČSSD), který přišel na toto téma hovořit společně s Ivanem Gabalem (TOP 09) do čtvrtečních Událostí, komentářů České televize.

Foldyna a Gabal se do sebe nelítostně pustili v ČT. Šlo o NATO a Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna
reklama

Moderátor ČT Lukáš Dolanský úvodem připomněl, že informaci převzala česká média z amerického serveru defensnews.com. „Americké vojenské plány vyslat jednotky do Rumunska a Bulharska v rámci odstrašení ruské agrese mohou být rozšířeny o Maďarsko, Českou republiku či jižního souseda Ruska, Gruzii," uvedl server s odvoláním na důstojníka, který má tyto plány na starosti.

Společná americká vojenská cvičení s jednotkami Polska, Estonska, Litvy, Lotyšska, která začala minulý rok v dubnu, budou v létě rozšířena. „Na konci léta by se mohla objevit operace, která bude zahrnovat území od Baltu až po Černé moře,“ prohlásil Michael Foster, plukovník ze 173. letecké brigády umístěné v italské Vicenze. Následně dodal: „Propojením těchto zemí vznikne takřka souvislá linie amerických jednotek,“ citoval dále americký server.

Reagoval jsem na včerejší zprávy, odrážel Foldyna moderátora

Moderátor nato citoval prvotní reakci Jaroslava Fodlyny pro ParlamentníListy.cz, ve které připomněl rok 1968 a okupační sovětská vojska na našem území. „Nechtěli jsme na svém území cizí vojska. Zdá se, že teď po čtvrt století tady budeme mít spojence,“ uvedl Foldyna. Dolanský pokračoval dotazem, zda poslanec ČSSD a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny těmito slovy „nepřestřelil“.

„Nepřestřelil jsem. Přestřelili ti, kteří nám podsunuli překlad z toho serveru. Je to jen úvaha USA pro rozšíření vojenských cvičení v Evropě, aby vyjádřily solidaritu. Já jsem si tu zprávu potom nechal přeložit ještě jednou,“ reagoval na narážku Foldyna.

Moderátor ale pokračoval v ofenzivě a podsunul poslanci ČSSD, že dává do souvislosti okupaci v roce 1968 s tím, že by česká armáda mohla participovat na cvičení NATO.

„Vy jste se znovu přeslechl, uvažuje se o zvýšení intenzity cvičení a účasti USA. Já jsem komentoval zprávy, které byly zveřejněny včera. Takto jsem si to četl já ve středu. Nic víc, nic míň,“ oponoval znovu Foldyna.

Více informací, než silné postoje, burcoval Gabal

Slovo dostal místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal. Ten připomněl, že Česká republika je členem NATO již 15 let a Severoatlantickou alianci zároveň označil za „klub nejbohatších zemí“. Následně reagoval i na Foldynu. „Měli bychom vědět, jak je zajišťována obrana našich zemí, neměli bychom pokaždé tak vyskakovat. Protože to, co tady předvedl pan kolega, je chybná analýza zajištění našich spojenců. Chce to mít informace, ne jen silné postoje,“ pustil se do Foldyny.

Ten se ale opakovaně bránil tím, že reagoval na včerejší verzi zprávy v médiích, přičemž ale zdůraznil, že i tak byla ve středu večer diskuze lidí pod původní verzi článků barvitá. Připomněl také petici proti přítomnosti amerických vojsk v ČR, která okamžitě vznikla a za 24 hodin je na ní již přes pět tisíc podpisů.

Svůj názor s novou verzí překladu v pořadu pak upravil. „S vojenským cvičením souhlasím. Jsme členy NATO a v rámci Aliance je to běžné,“ dodal. Na dotaz moderátora, zda by byl i pro delší setrvání vojsk NATO na našem území, aniž by to srovnával s okupací v roce 1968, Foldyna souhlasil s dočasným pobytem. Přesto se ale nenechal odbýt. „Mně bylo osm let, když jsem slyšel drnčet pásy kolem našeho domu. A budu se ke svému výroku vždy vracet, protože to bylo strašné.“

„To je úplně stupidní. Taková slova byste v Polsku neslyšeli,“ vypálil hned na to Gabal. Podle jeho názoru musí „klub nejbohatších zemí“ reagovat na tlaky Ruska.

„Pan Gabal mi připomíná PR agenturu, která má obhajovat závody ve zbrojení,“ odsekl Foldyna. Podle jeho názoru Rusko reaguje momentálním vojenským cvičením na to, jak se kolem něho „stahuje smyčka NATO“. „Ze strany Ruska je to obranná rétorika. Já bych se chtěl vrátit k jednacímu stolu a bavit se o věcech, které se dojednaly v devadesátých letech.“

Podle Gabala ale tu „smyčku“ nestahuje NATO, protože to neobsadilo Krym. Aliance prý reaguje na obavy svých členů v baltském regionu. „Rusko napadlo souseda vojenskou silou, takže NATO muselo reagovat,“ dodal poslanec TOP 09. Mezitím se dal Foldyna do smíchu. „Já si vzpomínám, jakým způsobem komentoval pan Gabal události v roce 1999, kdy NATO bombardovalo Jugoslávii,“ vysvětlil na závěr své pobavení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…