Foldyno, ty potetovaný magore, ty nejsi žádný vlastenec. Ti plivali krev na gestapu a StB, ne v tělocvičně, sepsul poslance bratr Janka Kroupy

09.05.2018 21:59

Poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna odmítl jakoukoli omluvu, ke které jej předseda ČSSD Jan Hamáček vybídl za jeho chování na akci ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci, kde se hádal a postrkoval s lidmi, kteří proti příjezdu ruských motorkářů protestovali. „Za co se mám omlouvat, že jsem vlastenec?“ reagoval Foldyna, který svými argumenty pěkně rozpálil syna bývalého politika Daniela Kroupy a bratra novináře Janka Kroupy Mikuláše Kroupu.

Foldyno, ty potetovaný magore, ty nejsi žádný vlastenec. Ti plivali krev na gestapu a StB, ne v tělocvičně, sepsul poslance bratr Janka Kroupy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna a aktivista Martin Uhlíř se fyzicky střetli.

Foldyna akci Nočních vlků před protestujícími hájil tím, že z jejich strany nejde o žádnou politickou provokaci, ale o uctění památky sovětských vojáků, kteří zde padli v období druhé světové války. „Jo, že přijeli Noční vlci, ‚kontroverzní motorkářský gang‘… A kdo říká, že jsou kontroverzní? Česká média? Česká televize? Ti novináři, co lžou za prachy, jako když tiskne? A v čem jsou kontroverzní? Že jsou vlastenci, v tom jsou kontroverzní?“ rozčiloval se poté ve videu, které natočil v posilovně, kde se během tréninku s činkami k celé kauze a Hamáčkově výzvě k omluvě Foldyna vyjádřil.

Žadné omluvy se ale podle Foldyny rozhodně nikdo za jeho pondělní výstup nedočká. „A za co teda? Za co bych se já měl omlouvat? Za to, že jsem vlastenec? Vlastenec je pro vás špatné a špinavé slovo? A v čem? Vy jste zapomněli, odkud jsme, kdo jsme, na svoji historii? My jsme ji prolili krví! 350 000 Čechů za druhé světové války zemřelo. A my, my se budeme stydět dávat kytky,“ nechápal místopředseda ČSSD.

„Jaroslav Foldyna není vlastenec, jen kecá, protože si pod tím slovem představuje to, co mu v dětství soudruzi nadusali do palice. Vlastenectví je na hony vzdálené tomu, co Foldyna dělá a jak myslí. Formální omluva by byla jen legranda pro voliče. Tohle je v něm zažrané pod tou jeho potetovanou slupkou. Vlastenectví nenajdete v tělocvičně při posilování s činkami ani na ulici při nosovačce, ale v příbězích,“ reagoval na jeho vyjádření prostřednictvím Facebooku Mikuláš Kroupa, spisovatel a ředitel neziskové organizace.

Ti skuteční vlastenci podle Kroupy plivali krev ve vyšetřovnách za blízké, které nechtěli prozradit gestapákům nebo estébákům. Trpěli za ideály svobodné země se svobodnými občany, kteří svoji svobodu mohou projevit třeba spolkařením v neziskovkách, připomněl. „Naši vlastenci umírali hlady a vyčerpáním v gulazích, kam je sovětští komunisté posílali. Tito lidé prchali do SSSR, protože uvěřili propagandě, hoaxům, jak by se dnes řeklo. Pomoc a lepší svět hledali na špatné straně, Stalin byl v té době ještě Hitlerův spojenec,“ napsal.

Dále poukázal na to, že pak na východní frontě jistě sovětští vojáci prokázali statečnost, stejně jako Čechoslováci a stejně jako vojáci Wehrmachtu, ti ovšem bojovali a umírali za stejně zvrácenou myšlenku socialismu, v jejich případě „nacionalistickou“. „O osvobození, které nám SSSR přinesl, se zdráhám mluvit bez ‚ale‘, protože nás pak obsadili, okupovali a přenesli sem ty gulagy,“ sdělil s tím, že mu také vadí ty statisíce znásilněných, krádeže a sprosté vraždy, čehož se rudoarmějci zhusta dopouštěli.

„Víte, zdá se mi, že všechny skutečné vlastence cosi spojuje – láska ke svobodě, láska k humanitním ideálům Masaryka, láska k západnímu pojetí svobody jedince... Po válce nikdo nechtěl zůstávat v SSSR, kdo mohl, repatrioval se, vrátil se domů do Československa. Zeptej se – ty magore Foldyno – třeba Volyňáků,“ řekl Kroupa s tím, že člověk si říká, kdo byli ti hajzlové, co tloukli v těch estebáckých vyšetřovnách ty naše opravdové vlastence – kněze, profesory, důstojníky, sedláky...? „Výlev poslance Foldyny je tak názorný, že se sama odpověď nabízí,“ uzavřel.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman: Vykoukl Halík. Fridrichová šla ještě dál. Leč úspěch nenastal

9:56 Zeman: Vykoukl Halík. Fridrichová šla ještě dál. Leč úspěch nenastal

První nedělní reportáž 168 hodin patřila nemocnému prezidentovi a personálu Hradu. Ke komentování by…