Fotograf a cestovatel bilancuje: Toho estébáka jsme demokraticky zvolili, jinak by tam nebyl

29.12.2018 20:28 | Zprávy

CO NÁM DAL ROK 2018 Před třiceti lety mu revoluce umožnila splnit si svůj sen. Teď čilý vydavatel děl s dobovými pohlednicemi větří krizi. Scestovalý geograf a fotograf Petr Prášil letos pokřtil dvě publikace týkající se sudetského příhraničí a podotýká: „Nemůžeme se tvářit, jako by část našich dějin neexistovala. Zvěrstva nelze vymazat, ale…“ V rozhovoru pro PL prozrazuje, proč má odpor k dotacím či proč se nemáme rozčilovat nad Babišem. „Chápu, že část české společnosti je naštvaná,“ říká na druhou stranu sběratel a autor, který vysílá do světa dokumentární „poklady“, kterých je prý z jisté doby poskrovnu.

Fotograf a cestovatel bilancuje: Toho estébáka jsme demokraticky zvolili, jinak by tam nebyl
Foto: Archiv Petra Prášila
Popisek: Aktuální knihu, která zachycuje mimo jiné revoluční období před rokem 1989, i samotný 17. listopad, pokřtila v prosinci herečka Jitka Čvančarová (vlevo). Vydavatel Petr Prášil je úplně vpravo, vedle něj autor Karel Lojka.

V blížícím se roce 2019 uplyne rovných třicet let od sametové revoluce. Vy jste se roku 1989 věnoval mimo jiné knize o Mělníku na starých fotografiích, které jsou z let 1970–1989: Kniha končí právě revolučními obrázky. Co na nich přesně je? 

Kniha vznikla především díky tomu, že mělnický patriot Karel Lojka pořídil v daném období tisíce různých fotografií Mělníku a má k tomu i popisy, o co se jedná. Včetně velmi podrobné datace. Tak by byla škoda tohoto „pokladu“ nevyužít, protože, ač se to může zdát divné, tak kvalitního materiálu, který dokumentuje sedmdesátá a osmdesátá léta, mnoho není.

Obrázků z listopadu 1989 je v knize šest a všechny ukazují náměstí Míru, zaplněné demonstranty. Podobně to tehdy vypadalo prakticky ve všech ostatních městech. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…