Francie je prý v nebezpečí

19.05.2016 15:27

Francouzské tajné služby varovaly zemi, že je opět cílem útoků Islámského státu. Učinily tak již týden před tím, než došlo k pádu letadla EgyptAir na cestě z Paříže do Egypta. Informace o varování však vypluly na světlo světa až nyní. Informuje The Daily Mail.

Francie je prý v nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nápis "Pray for Paris" na Lennonově zdi

Patrick Calvar, šéf francouzské zpravodajské služby DGSI, varoval Francii před možností nových teroristických útoků Islámského státu již minulé úterý. Až dnes, poté, co došlo k pádu letadla společnosti Egypt Air, jehož příčiny v současnosti nejsou známy, se však dostalo jeho varování do médií.

Podle Calvara je totiž Francie „jasným cílem“ Islámského státu. Této teorii podle některých nahrává skutečnost, že se ve čtvrtek ztratilo nad Středozemním mořem letadlo egyptské společnosti se 66 lidmi na palubě. To se podle nejnovějších zpráv zřítilo do moře a zřejmě nikdo z cestujících nepřežil.

Příčina neštěstí zatím známá není, Daily Mail však připomíná, že k podobnému neštěstí došlo již před sedmi měsíci, kdy nad Sinajským poloostrovem havarovalo letadlo ruských aerolinek, přičemž zahynulo všech 224 osob na palubě. K odpovědnosti za pád letadla se tehdy přihlásil Islámský stát a dokonce i zveřejnil obrázky plechovky od limonády, která údajně obsahovala výbušninu, s jejíž pomocí útok vykonali.

Francie se stala za minulý rok dvakrát terčem teroristických útoků, poprvé již v lednu, kdy skupina ozbrojenců zaútočila na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, po druhé v listopadu, kdy došlo k několika útokům v centru Paříže. Od té doby je v zemi vyhlášen nouzový stav.

„Riskujeme, že budeme vystaveni nové formě útoků: teroristické kampani, která je charakteristická odkládaním výbušných zařízení na místech s velkou koncentrací lidí, s cílem vytvořit co největší paniku,“ řekl Calvar. Ve svém varování však útoky na letadla nezmínil, vyjádřil se však, že podle jeho úsudku je Francie „zemí v největším ohrožení útoky“ Islámského státu.

„Víme, že Daeš plánuje nové útoky s pomocí bojovníků, kteří jsou již na místě, za použití cest, které umožňují přístup na naše území a víme, že Francie je jejich jasným cílem,“ poznamenal Calvar jen měsíc před konáním fotbalového turnaje Euro 2016.

Islámský stát, který za poslední dobu utrpěl mnoho ztrát a neúspěchů, se podle něj těmito útoky snaží mstít se koaličním silám za nálety, které podnikaly v Sýrii.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ruský plyn, ropa, hliník, uhlí, uran a diamanty nepatří Rusům.“ Zahřmělo z Polska

11:53 „Ruský plyn, ropa, hliník, uhlí, uran a diamanty nepatří Rusům.“ Zahřmělo z Polska

„Ať už bylo Rusko carské, sovětské nebo vedené Putinem, v průběhu staletí se nezměnilo. Řídí se stej…