Francie srovná se zemí tábor v Calais. Ministr vnitra chce všechny obyvatele nemilosrdně přestěhovat jinam

02.09.2016 14:08

Francie plánuje postupně rozebrat „Džungli“, uprchlický tábor, který vznikl v Calais. V pátek dopoledne to oznámil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Obyvatele tábora chce přesunout do jiné části Francie ve snaze „odblokovat Calais.“ Informuje The Guardian.

Francie srovná se zemí tábor v Calais. Ministr vnitra chce všechny obyvatele nemilosrdně přestěhovat jinam
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

Cazeneuve se v rozhovoru pro místní plátek Nord Littoral zavázal ke zrušení uprchlického tábora v Calais. Uvedl, že rychlou demontáž učiní jednou ze svých hlavních priorit.

Francie podle něj vytvoří nové možnosti ubytování pro tisíce uprchlíků jinde v zemi, aby došlo k uvolnění důležité dopravní tepny, kterou Calais představuje.

Plány rozebrat Džungli se na stolech francouzských politků neobjevují poprvé. The Guardian uvádí, že od samotného vzniku kempu v dubnu 2015 se vláda pokusila již několikrát napravit svou chybu, která dala Džungli vzniknout. Úřady totiž rozhodly o vystěhování „migrantů a uprchlíků ze squatů a venkovních táborů napříč celou oblastí a koncentrovaly je do jednoho pruhu pustiny bez přístřeší“.

Před půl rokem nechaly úřady zbourat velkou část tábora, ve snaze zmenšit počet jeho obyvatel. Ten se však údajně pohybuje kolem 10 000, což je nejvíce za dobu jeho existence.

Celý text zde

Cazeneuve plánuje vytvořit azylová střediska pro 8000 žadatelů o azyl již v tomto roce a další v roce 2017. Údajně chce dosáhnout takové situace, že by obyvatelé tábora měli chtít opustit Calais zcela dobrovolně.

Daniel Barney pracuje pro organizaci Lékaři bez hranic (MSF), která si uprostřed tábora zřídila zdravotnické centrum, a varoval před problémy, kterými tábor v současnosti prochází. Rozhodnutí zbourat velkou část tábora podle něj bylo velmi špatné.

„Polovinu tábora rozebrali. Takže teď máme dvojnásobný počet obyvatel žijící na polovičním území a s přístupem ke stejnému množství vodních zdrojů a toalet. Přelidnění je extrémní problém. Podmínky v táboře se rychle zhoršují,“ řekl Barney.

Cazeneuve plánuje tábor v pátek navštívit. Řidiči kamionů, místní prodejci a farmáři totiž v pondělí pořádají blokádu přístavu, čímž chtějí dosáhnout zrušení Džungle.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…