Francie zavádí diskriminační opatření proti pracovníkům z Česka, kteří nemluví francouzsky, uvádí server

18.03.2017 19:48

Ve Francii roste počet regionů a měst, které v poslední době přijaly opatření namířené proti dočasně vyslaným pracovníkům ze zahraničí, k nimž patří i Češi. Firmy, které se chtějí ucházet o veřejnou zakázku, musí zajistit, že všichni jejich pracovníci mluví francouzsky. Píše o tom server Info.cz.

Francie zavádí diskriminační opatření proti pracovníkům z Česka, kteří nemluví francouzsky, uvádí server
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vítězný oblouk v Paříži

„Je to další diskriminace vyslaných pracovníků ve Francii. Neumíš francouzsky? Vrať se domů! Pro mě je to jen laciný populistický předvolební krok,“ řekla serveru česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

„Klauzule Molière“ – jak se označuje opatření, které v poslední době zavádí stále více francouzských regionů, departementů a měst – upravuje podmínky veřejného zadávání zakázek ve stavebnictví, ale i v dalších oblastech, jako je například doprava. Firmy, které se chtějí zúčastnit soutěže, musí zajistit, že všichni jejich pracovníci ovládají francouzský jazyk. V překladu to znamená, že firma si pro svou zakázku nemůže najmout vyslaného pracovníka – například dělníka z České republiky, pokud neumí francouzsky, píše server.

  • Původní zdroj ZDE

Francouzské regiony krok vysvětlují potřebou zlepšit na pracovišti komunikaci a také bezpečnost. Pokud pracovník neovládá francouzštinu, nedokáže si přečíst bezpečnostní řád a další pravidla, argumentují. Nové opatření podporuje řada francouzských vládních politiků a také odbory. Najdou se ale i odpůrci, kteří za tím, podobně jako česká europoslankyně Dlabajová, vidí především politiku související s blížícími se prezidentskými volbami, které ve Francii proběhnou letos v květnu. „Je jednoduché voličům říct: Neupřednostňujme levnou pracovní sílu z východu, dejme práci našim občanům,“ cituje server Dlabajovou.

Server poukazuje na to, že nezaměstnanost se ve Francii už několik let drží kolem 10 % a průzkumy veřejného mínění dlouhodobě upozorňují na to, že nejsilnějším tématem předvolebních bojů jsou právě pracovní místa a neférová konkurence, kterou pro francouzské společnosti představují firmy ze zahraničí.

„I v mé vlastní straně (Republikáni) jsem upozornila na to, že toto opatření jde proti základním hodnotám EU,“ uvedla francouzská europoslankyně Élisabeth Morin-Chartier, která se v Evropském parlamentu řadí k lidovecké politické skupině. Před několika dny se obrátila na francouzského premiéra Françoise Fillona a v dopise, který uveřejnila na svém twitterovém účtu, upozornila na to, že z Francie do zahraničí odchází pracovat přibližně dvě stě tisíc vyslaných pracovníků. „Bylo by naivní si myslet, že tímto opatřením vyřešíme své problémy,“ citoval server slova francouzské europoslankyně.

„Jak by to v Evropě vypadalo, kdyby se další země inspirovaly? ‚Doložka Shakespeare‘ nebo ‚Doložka Čapek‘ – to by se Francouzům určitě také nelíbilo. Je to diskriminace zahraničních pracovníků a odporuje to hodnotám EU,“ dodává Martina Dlabajová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

19:57 Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

Poté, co aktivista ze spolku Kaputin Otakar van Gemund nad ránem do kamery TV Prima řekl, že Andrej …