Francois Hollande promluvil drsně před poslanci. Vymažeme terorismus, slíbil

16.11.2015 21:39

Francie zintenzivní letecké údery proti radikální organizaci Islámský stát v Sýrii. To dnes uvedl v proslovu k poslancům obou komor francouzského parlamentu prezident François Hollande, který tak reagoval na páteční sérii teroristických útoků v Paříži. Podle Hollandea Paříž rovněž požádá Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby přijala rezoluci namířenou proti radikálům z IS.

Francois Hollande promluvil drsně před poslanci. Vymažeme terorismus, slíbil
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman a François Hollande v Elysejském paláci

Francouzský prezident řekl, že je třeba vytvořit jednotnou širokou koalici pro boj proti Islámskému státu v Sýrii a příštích dnech se kvůli tomu sejde s prezidenty USA a Ruska Barackem Obamou a Vladimirem Putinem. Úhlavním nepřítelem je podle Hollandea Islámský stát a syrský prezident Bašár Asad by proto podle něj neměl představovat sporný bod ve společném postupu proti IS.

Paříž podle francouzského prezidenta vyšle už ve čtvrtek na podporu svého boje proti IS do východního Středomoří letadlovou loď Charles de Gaulle, což by mělo ztrojnásobit akceschopnost jejích letadel. Francie prý proti islamistům zasáhne nejen v Sýrii, ale také v Iráku a v Mali.

Hollande oznámil, že plánuje změnu francouzské ústavy. Zákon by podle něj měl umožnit odebrat usvědčeným teroristům, kteří mají dvojité občanství, francouzskou státní příslušnost, a zamezit jim tak v návratu do země. Napříště by podle prezidenta mělo být také jednodušší vyhostit cizince, kteří představují ohrožení národní bezpečnosti.

Efektivnější kontroly na hranicích EU

Ve středu vláda předloží parlamentu návrh na prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce. Hollande ho vyhlásil záhy po pátečních atentátech. Francouze v této souvislosti požádal o vytrvalost a jednotu.

Francie podle prezidenta požaduje efektivnější kontroly na vnějších hranicích Evropské unie, což má zamezit obnovování kontrol na jednotlivých národních hranicích a demontáži Evropské unie.

Francie je podle Hollandea ve válce, ale nikoli ve válce s jinou civilizací, protože atentátníci žádnou civilizaci nezastupují. Francie je ve válce s terorismem, prohlásil prezident. Potřebným lidem, kteří prchají před radikály podobnými těm, kteří spáchali útoky v Paříži, je podle Hollandea třeba poskytnout azyl.

Naposledy takto mluvil Sarkozy před šesti lety

Šéf Elysejského paláce rovněž přislíbil, že Francie v příštích dvou letech vytvoří v oblasti bezpečnosti a justice 8500 nových pracovních míst. Řady policie a četnictva by mělo posílit 5000 lidí, justici a vězeňskou službu 2500 a pohraničníky 1000 lidí. V policii by měly posílit především protiteroristické týmy. Hollande rovněž přislíbil, že do roku 2017 neprovede škrty v armádním rozpočtu. Bezpečnost je podle něj důležitější než rozpočtová pravidla Evropské unie.

Mezi oběťmi pátečních útoků jsou kromě Francouzů také občané 19 dalších zemí, informoval poslance obou komor parlament Hollande. Terčem byli hlavně mladí lidé a akce cílily především na francouzské hodnoty a životní styl. O útocích se podle francouzského prezidenta rozhodlo v Sýrii, zorganizovaly se v Belgii a byly provedeny ve Francii. Přitom podle něj Francouzi zabíjeli Francouze. Celkem zahynulo 129 lidí, stovky dalších utrpěly zranění.

Na závěr proslovu Hollande přislíbil "vymazat terorismus" a spolu s poslanci zazpíval francouzskou hymnu. Ke společnému zasedání obou komor parlamentu ve Versailles naposledy promluvil v roce 2009 Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy.  Ten tehdy hovořil o dopadech světové finanční krize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

8:51 Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti summitu v Helsinkách sešel nejen s americkým prez…