Francouzi jdou k volbám. Čeká se další úspěch Le Penové

22.03.2015 15:27

Ve Francii probíhá první kolo místních voleb, v němž by nejvíce hlasů mohla získat nacionalistická Národní fronta (FN). Průzkumy také předvídají, že pravicová koalice v čele se Svazem pro lidové hnutí (UMP) Nicolase Sarkozyho jasně porazí levici v čele se socialisty prezidenta Françoise Hollandea.

Francouzi jdou k volbám. Čeká se další úspěch Le Penové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Neuilly se narodila i Marine Le Penová
reklama

Očekávaný neúspěch vládní levice bude podle komentářů mít na svědomí i nízká volební účast. V polovině dne přišlo do volebních místností 18 procent ze 43 milionů celkem pozvaných místních voličů. Průzkum agentury Ifop předvídá konečnou účast ve výši jen 47 procent. Větší mobilizace se přitom očekává u voličů opoziční pravice.

Jakmile trpíte, chcete radikální řešení

"Nepůjdu hlasovat, ani jsem neotevřel obálku s lístky. Je to stále stejné, je to divadlo. Věci se nemění, lidé někdy ani nejsou s to dobře uživit svou rodinu," řekl místním novinářům 42letý truhlář z Lille Achilles, kterého zklamala socialistická vláda.

"Všichni tady trpí. A jakmile trpíte, chcete radikální řešení. To (špatná) ekonomika, nedostatek práce a zvyšování daní posiluje FN," je přesvědčen prodavač ve stánku s novinami ve vesnici Ribermont v severní Francii Patrick Vasseur.

Volební místnosti se na většině míst uzavírají v 18:00 SEČ, ve velkých městech až ve 20:00 SEČ. Brzy poté se objeví první odhady. Konečné výsledky se očekávají v noci na pondělí. Většina průzkumů předvídá nacionalistům 31, umírněné pravici 29 a vládní levici 20 procent hlasů.

Le Penová podporuje Izrael

Francouzi volí nové vedení všech departmentů na příštích šest let. Do druhého rozhodujícího kola 29. března postoupí v každém místě kandidátní listiny, které v prvním obdrží nejméně 12,5 procenta hlasů. FN, proti které v rozhodujícím hlasování půjde mnoho voličů nepostupujících stran, si dala za cíl získat aspoň jeden department. Podle komentářů by ale mohla nakonec vyhrát i ve větším počtu těchto správních obvodů.

FN po svém vzniku v roce 1972 sdružovala různorodé skupiny od radikálních katolíků přes ortodoxní pravici po rasisty a byla označována za krajně pravicovou. Hlavně antisemitismus jejího šéfa Jeana-Marie Le Pena odrazoval většinu francouzské populace. V roce 2011 ale převzala otěže jeho dcera, která tvrdí, že se strana distancovala od rasismu a naopak podporuje Izrael. Tvrdí, že je pro silný stát podporující sociální zabezpečení, který má být ale podle nacionalistické ideologie určen pouze "pravým Francouzům" a má je chránit před globalizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

13:34 Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

Karibik, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Kypr, tam všude měly vlastníky společnosti spojené s ten…