Francouzský tisk: Je to nejkrvavější útok v Paříži od konce druhé světové války

07.01.2015 18:30

Dnešní ozbrojený útok v sídle pařížského týdeníku Charlie Hebdo s 12 oběťmi je nejkrvavějším útokem v Paříži od druhé světové války. Podle listu Le Figaro si ozbrojený či teroristický útok nikdy v Paříži nevyžádal tolik mrtvých od roku 1945.

Francouzský tisk: Je to nejkrvavější útok v Paříži od konce druhé světové války
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Musí se jít až o dvacet let do minulosti, aby se mohlo vzpomenout na útoky srovnatelného rozsahu: V roce 1995 si útok na stanici regionální železnice RER Saint-Michel-Notre Dame vyžádal smrt osmi lidí a v roce 1996 čtyři lidé zahynuli v dalším atentátu na stejné lince RER B ve stanici Port Royal. Za oba útoky je odpovědná alžírská Islámská ozbrojená skupina, která bojovala ozbrojenými prostředky za zřízení Islámského státu. Osm lidí bylo také zabito při útoku na pařížském letišti Orly v roce 1983, který spáchala arménská ozbrojená organizace.

V roce 1980 přišli při útoku na synagogu v ulici Copernic o život čtyři lidé. O dva roky později šest lidí zahynulo při střelbě v ulici des Rosiers. V roce 1986 si atentát v obchodu Tati v ulici de Rennes, který spáchalo libanonské hnutí Hizballáh, vyžádal smrt sedmi lidí.

Pokud jde o četné útoky Organizace tajné armády (OAS), což byla spiklenecká skupina armádních důstojníků odmítajících uznání nezávislosti Alžírska na Francii, jen málo se jich v 60. letech odehrálo v Paříži, uvedl list Libération. Pouze v říjnu 1961 bylo za jediný den více mrtvých, a to při policejním zákroku proti proalžírské demonstraci, při kterém zahynulo nejméně 30 osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…