Fuck the lady Ashton. Skandál s uniklým telefonem má dohru u nás i jinde

06.03.2014 10:11

Během středy se na internetu objevil záznam rozhovoru estonského ministra zahraničí Urmase Paeta s šéfkou diplomacie EU Catherine Ashton. Poté, co si odposlechnuté nahrávky všimla světová média, stala se senzací. Ministr členské země EU tam totiž mimo jiné mluvil o tom, že za střelci z kyjevského náměstí Majdan mohou stát představitelé nové ukrajinské vlády.

Fuck the lady Ashton. Skandál s uniklým telefonem má dohru u nás i jinde
Foto: archiv red, tan
Popisek: Protesty na Ukrajině
reklama

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31807 lidí

„Je zde stále silnější podezření, že za střelci nestál Janukovyč, ale někdo z nové koalice,“ zaznělo z úst estonského ministra, který se předtím pohyboval v Kyjevě a jednal s oběma stranami. Svůj soud opíral zejména o svědectví lékařů, že mrtví o obou stran barikád byli zastřeleni stejným způsobem.

Po zveřejnění nahrávky se ministr Paet snažil svá slova mírnit. Podle něj je především velmi nešťastné, že se soukromý telefonát dostal na veřejnost. „Hovořil jsem o tom, jaké se objevují verze toho, co se děje na Ukrajině. Nehodnotil jsem je. Jen jsem vyjadřoval obavy, že když tyto řeči začnou žít vlastním životem, může to zhoršit situaci na Ukrajině,“ uvedl pro agenturu RIA Novosti, když komentoval rozruch, který jeho slova vyvolala.

Anketa

Podporujete zákaz prodeje alkoholu ve sněmovně?

96%
4%
hlasovalo: 5149 lidí

Přečtěte si o telefonátu estonského ministra s vrchní diplomatkou EU

V rozhovoru s Ashtonovou také zmínil své setkání s ukrajinskou lékařkou jménem Olha, která mu sdělila, že řada zastřelených demonstrantů byla zasažena stejným způsobem, jako zastřelení policisté. To prý může naznačovat, že po obou stranách stříleli stejní lidé.

Zmíněnou ukrajinskou lékařku Olhu našel korespondent britského deníku The Telegraph. Ta se snažila svá slova mírnit. „Nikdo, kdo jen vidí rány, když ošetřuje oběti, nemůže rozhodnout o typu zbraní,“ vysvětluje. Ona sama prý jako ošetřující lékařka v žádném případě nemá informace k tomu, aby mohla cokoliv zodpovědně říct o původu střel.

Anketa

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi? (Hlasování od 16.5.2014)

hlasovalo: 14901 lidí

„Doufám, že mezinárodní experti i ukrajinští vyšetřovatelé rozhodnou, o jaké druhy zbraní šlo, kdo se podílel na zabíjení a jak se to dělalo,“ dodala lékařka s tím, že Ukrajinci se musí dozvědět, kdo do lidí střílel. Musí se tak ale stát na základě odborných znalostí, které ale ona nemá.

Proto také odmítla vyjádření ministra Paeta, že za majdanským masakrem mohly stát osoby z opozice. To si v žádném případě netroufá dovozovat.

Slova ministra Paeta ale přesto zapůsobila na světové veřejné mínění. I v České republice, kde o jeho telefonátu některá média vůbec neinformovala, jej publicista Ondřej Neff označil za „skandál s pozitivním efektem“. „Vrací nás to na zem. Nejde o souboj dobra se zlem a už vůbec ne demokracie s totalitarismem,“ napsal na webu Neviditelný pes, kde pod přezdívkou Aston pravidelně glosuje aktuální dění.  

Celý text Ondřeje Neffa

Neffa v telefonátu zaujala též reakce baronky Ashton. „Z reakce lady Ashton ´Domnívám se, že bychom to měli vyšetřit. Tím nemyslím, že to chci navrhovat´ je zřejmé, že dáma byla sdělením šokována, neboť to nabouralo její ideologický obraz a z něho plynoucí mediální konstrukci," píše Neff, podle kterého její bezprostřední reakce odhalila „impotenci v praxi“.

Komentátor si následně pomohl příměrem z nedávno uniklého odposlechu americké diplomatky, která aktivity Bruselu v ukrajinské krizi komentovala pregnantně „Fuck the EU“. Neff chování evropské komisařky okomentoval (se zdůrazněnou nadsázkou) obdobně: „Fuck the lady Ashton“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…