GIBS dočasně povede Haderková z právního oddělení inspekce

30.04.2018 19:05 | Zprávy

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dočasně povede Lenka Haderková, která dosud působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce. ČTK to řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Nového ředitele inspekce, který nahradí Michala Murína, bude vybírat nezávislá odborná komise. Navrženého kandidáta následně projednají bezpečnostní výbor Sněmovny a komise pro kontrolu GIBS, rozhodla dnes vláda. V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce na počátku července.

GIBS dočasně povede Haderková z právního oddělení inspekce
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

„Paní Haderková si dnes odpoledne převzala rozhodnutí o dočasném vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ uvedl Mitáček. Babiš se dnes s dočasnou šéfkou GIBS, která se vedení inspekce ujme 1. května, také sešel.

Výběrové řízení na nového ředitele sboru bude podle mluvčí kabinetu Barbory Peterové vyhlášeno co nejdříve. Povede se podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Podle Peterové má řízení zvýšit míru transparentnosti při výběru nového šéfa GIBS.

Dosavadní ředitel Murín skončil ve funkci dnes. V uplynulých týdnech vedl spor s premiérem Babišem. Inspekce v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS.

Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…